Свет - Page 5 of 375 - OhridNews
Банер Охридска банка 1-8 јули 2021
Baner ODW oglas rabotnici na lenta
Продолжени актуелните правила за влез во Грција

13.06.21 13:15

Потврда за завршена вакцинација или негативен ПЦР тест или потврда за прележан Ковид-19, заедно со пополнет PLF формулар и понатаму се задолжителни за влез во Грција, согласно н...

Ќе се фрлат милиони дози од спорните серии вакцини Џонсон и Џонсон

12.06.21 08:20

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) синоќа соопшти дека фармацевтската компанија Џонсон и Џонсон ќе мора да фрли повеќе милиони дози вакцина против Ковид-19, произведен...

Во Белград разговори за унапредување на соработката во туризмот меѓу Србија и С. Македонија, Охрид во фокусот

10.06.21 17:07

Во Белград денеска македонска делегација предводена од директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППР), Љупчо Јаневски и градоначалникот на Охрид, Константин...

Предаден дел од оградата на српското собрание (1936-1956) која беше сочувана во вилата Биљана во Охрид

10.06.21 13:37

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делагација од Северна Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање на дел од же...

ПроПублика: Маск, Сорос, Безос не плаќале данок на доход со години

09.06.21 09:06

Некои американски милијардери меѓу кои се и најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос и Илон Макс, во изминатите 15 години повремено успевалед да избегнат федерален данок на доход, ...

„Волстрит џурнал“: Ковид-19 можно е да протекол од кинеска лабораторија во Вухан

08.06.21 09:13

Според извештај на САД за потеклото на Ковид-19, хипотезата дека новиот коронавирус протекол од кинеска лабораторија во Вухан е можна и заслужува понатамошна истрага, објави „Во...

СЗО: Човештвото мора да се научи на соживот со коронавирусот

07.06.21 11:02

Глобално искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, изјави Дејвид Набаро, специјален пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19 Човештвото...

СЗО: Имунизацијата на децата не е висок приоритет

04.06.21 08:46

Вакцинацијата на деца не е приоритет од гледна точка на Светската здравствена организација, иако сè поголем број богати земји одобруваат вакцини против Ковид-19 за тинејџери и д...

Вучиќ побара од Владата да им овозможи на граѓаните од С. Македонија да се вакцинираат во Србија

04.06.21 00:25

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побарал од Владата да овозможи бесплатна вакцинација за сите граѓани на С Македонија, соопшти агенцијата Бета Како што наведува портал...

СЗО ја одобри кинеската вакцина Синовак за итна употреба

02.06.21 11:27

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри кинеската вакцина Синовак Бајотек за итна употреба Во соопштението се наведува дека одобрувањето на СЗО претставува сигнал за ...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер