Свет - Page 2 of 360 - OhridNews
СЗО: Намалена смртноста од Ковид-19 за 20 отсто

24.02.21 09:20

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), во периодот од 15 до 21 февруари смртноста во светот од Ковид-19 е намалена за 20 отсто во однос на претходниот ед...

Истражување: Луѓето кои прележале Ковид-19 се соочуваат и со опаѓање на косата

23.02.21 09:18

Најновото истражување покажува дека над 20 проценти од луѓето кои биле заразени со Ковид-19, покрај заморот, губењето на мирисот и болки во градите, се соочуваат и со опаѓање на...

СЗО: Пандемијата ќе заврши на почетокот на 2022 година

22.02.21 10:05

Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, изјави дека верува оти пандемијата на коронавирусот ќе заврши на почетокот на 2022 годин...

Астероид со големина на стадион се приближува кон Земјата

22.02.21 09:28

Астероид со големина на фудбалско игралиште ќе ѝ се приближи на Земјата денеска, соопшти истражувачкиот центар на НАСА – ЈПЛ (Лабораторија за млазен погон) Се проценува дека аст...

Прелиминарен извештај на СЗО за потеклото на коронавирусот, ќе се проверуваат контактите на првиот пациент

21.02.21 23:02

Прелиминарниот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) за потеклото на коронавирусот ќе препорача пообемно пребарување на контактите на првиот познат пациент заболе...

Балканот се простува од Балашевиќ: Легендарниот Дино Раѓа му посвети трогателна песна на морнарот без брод

21.02.21 17:41

Балканот се простува од големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој ја одбележа музичката сцена на овие простори изминатите шетири децении Тој почина пред два дена во 68-та година о...

Уште девет години имаме за да спречиме климатска катастрофа

21.02.21 11:23

Специјалниот претставник на Белата куќа за климата Џон Кери предупреди дека светот има само девет години да дејствува, со цел да се избегне климатска катастрофа Околу 2030 годин...

Фајзер“: Проблемот со чување на вакцината на екстремно ниски температури е отстранет

20.02.21 23:54

Вакцината на Фајзер/БиоНТек против Ковид 19 е позната како една од најефикасните Но, со неа постоеше проблем, кој според објавата на компанијата „Фајзер“, е веќе отстранет Имено...

Гутереш: Сè поголеми глобални предизвици, а сè помали адекватни одговори

20.02.21 10:47

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш вели дека светот денес се соочува со глобални предизвици кои стануваат сè поголеми и посложени, додека одговорите на нив се сè повеќ...

Почина големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ

19.02.21 17:46

Познатиот кантавтор, пејач и актер Ѓорѓе Балашевиќ, почина денеска во 67 година од животот од компликации предизвикани од коронавирусот Ковид 19, јавуваат српските медиуми Порта...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер