Свет - Page 2 of 343 - OhridNews
Една година по првиот случај на Ковид-19 светот е во втор бран од пандемијата

18.11.20 11:38

Tочно една година откако беше утврден првиот случај на Кoвид-19 во Кина, светот е зафатен од втор бран на пандемија Ситуацијата е далеку од охрабрувачка, во пресрет на зимската ...

Количината патоген што зарази 55 милиони луѓе ја собира во една лажичка

17.11.20 11:00

Вкупниот волумен на патогени микроби кои заразија 55 милиони луѓе во светот, може да се собере во нешто повеќе од една лажичка за кафе Ова, според пресметките на австралискиот м...

ЕУ денеска нема да донесе одлука за преговарачката рамка со С. Македонија

17.11.20 09:11

Министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ денеска виртуелно ќе го одржат долгоочекуваниот Совет за општи работи на кој требаше да се усвои рамката за преговори со С...

Почина актерот Иван Бекјарев

16.11.20 22:04

Познатиот српски актер Иван Бекјарев (74) почина на Инфективната клиника во Белград како последица од Ковид 19, јавува српски „Блиц“ Бекјарев минатиот месец се заразил од корона...

Заев во Берлин ја прими наградата за човекови права, парите ќе ги донира во Државниот здравствен солидарен фонд

16.11.20 19:19

Верувајќи во мултилатералниот пристап успеавме да се дигнеме над проблемите и заедно со нашите партнери во Европската Унија и НАТО да почнеме да закрепнување И во сите тие услов...

Фармацевтската компанија Модерна произведе високо ефикасна вакцина против Ковид 19, СЗО внимателна

16.11.20 15:04

Фармацевтската компанија Модерна денеска објави дека ефикасноста на нејзината експериментална вакцина против коронавирусот е 94,5 проценти, а информациите се базираат на последн...

На Заев во Германија, ќе му биде врачена награда за човекови права за 2020 година

16.11.20 10:31

Премиерот Зоран Заев денеска ќе биде во работна посета на Сојузна Република Германија, по повод доделување награда за човекови права за 2020 година од страна на Фондацијата „Фри...

Успешно лансирана ракетата „Фалкон-9“ на „СпејсИкс“ со четворица астронаути

16.11.20 08:54

Ракетата „Фалкон-9“ и сондата „Кру Драгон“ со тројца американски и еден јапонски астронаути успешно беше лансирана синоќа од космодромот Кејп Канаверал на Флорида, јави Национал...

Трамп не се предава: Запрете го пребројувањето на гласовите во Џорџија

15.11.20 14:46

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ги повика властите во Џорџија да запрат со рачното пребројување на гласачките ливчиња Според првичните резултати, во Џорџија води Џо Бајден с...

Состојба со Ковид-19 во светот: Бројот на заразени надмина 54 милиони

15.11.20 14:03

Коронавирусот однесе животи на најмалку 1313471 лице ширум светот од почетокот на пандемијата во Кина во декември 2019 година, според податоци на националните влади и Светската ...

МИА Банер