Свет - Page 4 of 354 - OhridNews
Прогласени 10-те најбезбедни авиокомпании во светот

08.01.21 00:51

Австралискиот авиопревозник „Qantas“ (Квантас), прогласен е за најсигурна авиокомпанија трета година по ред, во изборот на „AirlineRatings“, водечка веб страница која се занимав...

Пелоси повика на итно разрешување на претседателот Доналд Трамп

08.01.21 00:18

Ненси Пелоси, која пред неколку дена беше избрана за уште еден мандат за претседател на Претставничкиот дом на САД, повика на итно разрешување на претседателот на државата, Дона...

Фејсбук и Твитер ги блокираа налозите на Трамп, блиските соработници се оградуваат од претседателот

07.01.21 18:20

Фејсбук го блокира претседателот Доналд Трамп на своите платформи, вклучително и Инстаграм, на неодредено време, барем до крајот на неговиот мандат на 20 јануари, соопшти денеск...

Конгресот ја потврди победата на Бајден, Трамп најави транзиција до 20 јануари

07.01.21 12:47

Членовите на американскиот Конгрес утрово ја потврдија победата на кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден на претседателските избори, откако ги отфрлија сите приговори...

Во протестите во Вашингтон загинаа најмалку четири лица, можно е отповикување на Трамп пред инаугурацијата на Бајден

07.01.21 12:41

Полицијата на Вашингтон објави дека четири лица загинале за време на вчерашниот упад на приврзаниците на Доналд Трамп во Конгресот Досега приведени се 53 луѓе, од кои 47 поради ...

Ранетата жена во немирите во Вашингтон им подлегна на повредите

07.01.21 00:55

Американските власти го прогласија Капитол за „безбеден“ четири часа откако приврзаниците на републиканскиот претседател Доналд Трамп упаднаа во зградата на Конгресот и ја одлож...

Британија, Германија и Канада со осуди за упадот на приврзаниците на Трамп во Конгресот

07.01.21 00:25

Британските и германските власти го осудија упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на Конгресот Британскиот премиер Борис Џо...

Во протестите во Вашингтон повредени повеќе полицајци, активирана националната гарда, Трамп повикан да отстапи

06.01.21 22:57

Повеќе полицајци се повредени, а најмалку еден е пренесен во болницата, јави Си-Ен-Ен Дел од американските медиуми јавија дека една жена е повредено од огнено оружје Претходно, ...

Прекината седницатa на двата дома на американскиот Конгрес во Вашингтон поради упад на демонстранти, прогласен полициски час

06.01.21 21:47

Заедничката седница на Сенатот и на Претставничкиот дом на САД за одобрување на резултатите од претседателските избори во ноември беше прекината, a законодавниот дом на САД e за...

Тедрос: Кина не ги финализираше дозволите за испитување на потеклото на коронавирусот

05.01.21 23:20

Шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Адана Гебрејезус, денеска изјави дека е разочаран што кинеските власти не ги финализирале дозволите за пристигнување на тим е...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер