Свет - Page 4 of 337 - OhridNews
СЗО сериозно предупредува: Мора да се донесат тешки одлуки, следната пандемија може да го опустоши човештвото

16.09.20 11:33

Откако во петокот во Европа беа регистрирани рекордни 58873 случаи на коронавирус во еден ден, Светската здравствена организација – СЗО испрати сериозно предупредување пре...

Драматична загуба на биодиверзитет во светот: За 50 години популацијата на дивите видови намалена за 2/3

10.09.20 13:47

Светската популација на цицачи, птици, водоземци, влекачи и риби е намалена во просек за две третини за помалку од половина век, открива Светскиот извештај за зачувување на прир...

Запрено истражување на вакцина против Ковид-19

09.09.20 09:59

Британската фармацевтската компанија АстраЗенека ја стопираше клиничката студија за вакцина против коронавирусот Причина – кај едно од тест-лицата настапиле здравствени пр...

Огромен кратер се појави во арктичката тундра на Сибир

06.09.20 12:19

Кратер длабок 50 метри одеднаш се отворил во архичката тундра на далечниот Сибир Според научниците, најверојатно причина е експлозија на метан предизвикана од климатските промен...

Србија и Косово потпишаа историски договор за нормализирање на економските односи

04.09.20 21:07

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Авдулах Хоти, денеска во Белата куќа во Вашингтон, САД, потпишаа економски договор, под покровителство на американ...

Ледените плочи на Земјата се топат според најлошите климатски сценарија

02.09.20 07:03

Топењето на ледените плочи и глечери во периодот од 2007 до 2017 година, речиси се совпаѓа со најекстремните предвидувања на на Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC) Л...

Почина ѕвездата на Марвел Чадвик Боузман (Black Panther)

29.08.20 10:53

Чадвик Боузман (Chadwick Boseman) кој се прослави на големото платно во улогата на Црниот пантер во истоимениот блокбастер на „Марвел“ (Black Panther), почина вчера во својот до...

Топењето на мразот на Гренланд стигна до точка од која нема враќање

18.08.20 09:55

Научници од Универзитетот во Охајо во најнова студија заснована на четиридецениско истражување утврдиле дека топењето на мразот на Гренланд дошло до точка од која нема враќање С...

Русија ја регистрираше првата вакцина против COVID 19

11.08.20 11:47

Русија е прва земја во светот која регистрираше вакцина против корона вирусот Ковид 19, изјави денескa рускиот претседател Владимир Путин по состанокот со владата, пренесуваат с...

Лукашенко апсолутен победник на изборите во Белорусија, масовни протести во Минск, еден загинат

10.08.20 10:07

Актуелниот белоруски претседател Александар Лукашенко извојува убедлива победа со 80,2% од гласовите на изборите за шеф на државата, пред Светлана Тихановска која освоила 9,9% о...

Dr Batkoski pod artikli