Свет - Page 6 of 311 - OhridNews
Масакр во Вирџинија, убиени 11 лица

01.06.19 01:49

Најмалку 11 лица се убиени во оружен напад во општинската зграда во градот Вирџинија Бич во сојузната американска држава Вирџинија, јавува CNN Во нападот ранети се повеќе лица, ...

Унгарската полиција го уапси капетанот на крузерот

31.05.19 10:29

Унгарската полиција соопшти дека е уапсен капетанот на крузерот кој учествуваше во несреќата на Дунав во која загинаа најмалку седум јужнокорејски туристи Се работи за 64-годише...

Патниците на бродот во Будимпешта не носеле елеци за спасување

30.05.19 10:21

Туристите од Јужна Кореја, од кои седуммина загинаа при превртување на брод во Дунав во близина на Будимпешта, не носеле елеци за спасување, објави Министерството за надворешни ...

Брод потона на Дунав во Будимпешта, има загинати

30.05.19 01:09

Најмалку 7 лица загинаа, а повеќе се водат за исчезнати во бродската нереќа што се случила вечерва околу 22 часот на реката Дунав во близина на парламентот на главниот град на У...

Се самоуби лице кое претходно уби двајца и повреди 16 ученици во Јапонија

28.05.19 09:54

Напаѓачот кој изутринава избодел до смрт две лица и ранил 16 ученици кои чекале школски автобус се самоубил пресекувајќи си го вратот Како што јавуваат медиумите, 50-годишниот м...

Тензично на Косово: Специјалци упаднаа во српските општини, уапсени 6 лица, Вучиќ прогласи борбена готовност

28.05.19 08:43

Припадниците на специјалната единица на Косово утрово околу 6 часот упаднале на територијата на сите четири српски општини на северот од земјата, јавуваат РТС, пренесува „Блиц“ ...

Успех за Орбан, Ле Пен и Салвини на изборите за Европскиот парламент

27.05.19 10:36

Институциите на Европската Унија во следниот мандат ќе ги водат народната партија и социјалдемократите, но ќе мора да се вклучат и либералите, кои постигнаа голем успех за бројо...

Штафетата на младоста – некогаш симбол, денес сеќавање на поранешната држава

25.05.19 12:01

До 1987 година денешниот ден беше еден од најголемите празници во поранешна Југославија На 25 мај се одбележиваше роденденот на маршалот Тито, или попознат како Ден на младоста ...

Британската премиерка Тереза Меј поднесе оставка од функцијата

24.05.19 14:52

На 7 јуни, британската премиерка Тереза Меј заминува од функцијата, за што е информирана и британската кралица Оваа одлука ја соопшти лично Меј на денешната прес конференција на...

ЕБУ се корегира: Тамара прва на Евровизија според жирито, седма севкупно

23.05.19 07:00

ЕБУ соопшти дека е направена грешка во сумирањето на гласовите од Белосрусија и го корегира конечниот пласман на неодамна завршената Евровизија Така нашата претставничка официја...

Dr Batkoski pod artikli