Свет - Page 6 of 375 - OhridNews
Банер Охридска банка 1-8 јули 2021
Baner ODW oglas rabotnici na lenta
Виетнам соопшти за нов сој на коронавирусот

29.05.21 09:02

Нов сој на коронавирусот – мешавина од индискиот и британскиот – е откриена во Виетнам, изјави виетнамскиот министер за здравство Нгујен Тан Лонг Новата мутација се шири побрзо ...

Фејсбук презема мерки против корисници кои шират дезинформации

27.05.21 13:48

Фејсбук соопшти дека ќе преземе „посилни“ активности против луѓето кои постојано споделуваат неточни информации на платформата Фејсбук ќе ја намали дистрибуцијата на сите објави...

Бернард Арно е најбогат човек во светот

24.05.21 21:12

Најбогатиот човек на светот од денеска е францускиот моден магнат Бернард Арно, кој го престигна сопственикот на Амазон, Џеф Безос, на врвот на листата на најмоќни луѓе во свето...

Екстремното време е најчеста причина за раселувањето во 2020 година

21.05.21 08:15

Екстремните климатски промени поврзани со временските услови и масовните евакуации за заштита на ранливите категории луѓе го поттикнуваат глобалното зголемување на бројот на сем...

На Антарктикот создаден најголемиот леден брег на светот

20.05.21 11:12

Огромна санта мраз се одвои од западната страна на ледената плоча Рона во морето Ведел на Антарктикот, соопшти вчера Европската вселенска агенција (ЕСА) Ледениот брег, познат ка...

Њусвик: Пентагон создаде досега невидена тајна армија од 60.000 луѓе

18.05.21 08:31

Во изминатата деценија Пентагон создаде досега невидена тајна армија од десетици илјади војници, изведувачи и цивили кои дејствуваат под прикритие на терен и во кибер просторот,...

Студија на ОН: 745.000 смртни случаи се припишуваат на долгото работно време

17.05.21 09:34

Долгото работно време е причина за 745000 смртни случаи од мозочен удар и исхемично срцево заболување во 2016 година, според проценките на Светската здравствена организација (СЗ...

Единаесет американски сојузни држави го забранија воведувањето ковид-пасош

17.05.21 09:03

Вајоминг им се придружи на другите американски сојузни држави, меѓу кои се Алабама, Минесота, Јужна Каролина, Арканзас, Аризона, Флорида, Ајдахо, Монтана, Тексас и Јужна Дакота,...

„Пријатели“ се враќаат на 27 мај

14.05.21 10:14

Долгоочекуваниот повторен собир на „Пријатели“ конечно доби термин за првото свое прикажување, по одложувањето на снимањето предизвикано од пандемијата на коронавирусот „Пријате...

Мексико Сити тоне по 10 сантиметри годишно поради подземното езеро

14.05.21 09:14

Главниот град на Мексико тоне по десет сантиметри годишно бидејќи под него се наоѓа пресушено езеро, тврдат научниците Мексико Сити тоне околу десет сантиметри годишно и тешко д...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер