Македонија - Page 1250 of 1251 - OhridNews
Започнува карневалот во Вевчани

13.01.07 10:01

Надалеку познатиот вевчански карневал  официјално ќе почне  со прием кај градоначалникот на Вевчани, Васил Радиноски и со василичарска веселба Карневалското дефиле традиционално...

Нимиц во Охрид

13.01.07 09:58

Специјалниот посредник на ОН за решавање на грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбите  со претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски, министерот ...

15-годишно момче почина од вироза

10.01.07 22:01

Петнаесет годишниот Бобан Терзиоски,  синоќа почина во Клиничкиот центар во Скопје, најверојатно од вирус кој го напаѓа срцевиот мускул Откако неколку дена со симптоми на грип б...

Бензините поевтинија

10.01.07 10:03

 Малопродажните цени на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се поевтини  за еден денар по литар бензин, односно два за дизел Според одлуката на Регулаторната комисија за ене...

Фиат Цаноски старонов лидер на ПЕИ

06.01.07 15:21

Фиат Цаноски е повторно избран  за претседател на Партијата за Европска иднина (ПЕИ), на Вториот конгрес на партијата што се одржа денеска во СтругаТој беше единствен кандидат з...

Војници на АРМ заминуваат во нова мисија во Авганистан

05.01.07 10:07

Во касарната “Михајло Апостолски“ во Охрид денеска ќе се одржи свеченост по повод испраќањето на 126 припадници на АРМ од единицата Леопарди во мировната мисија ИСАФ во Авганист...

Старосната граница при увоз на половни возила се спушти на 4 години

03.01.07 09:16

Во Македонија во иднина ќе може да се увезуваат употребувани возила  не постари од четири години, предвидува новиот Правилник за пуштање на пазар и ставање во употреба на моторн...

Се намалува старосната граница за увоз на половни возила

29.12.06 01:46

Од 3 јануари следната година во Македонија ќе може да се увезуваат употребувани возила  не постари од четири години, предвидува новиот Правилник за пуштање на пазар и ставање во...

Стопанствениците против синдикатот околу новото работно време

17.12.06 13:25

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) не се согласува со барањето на Сојузот на синдикати на Македонија за враќање на старото работно време на јавната администрација о...

Спасителите од Охрид вежбаат на Дрим

16.12.06 09:50

Специјалниот тим за спасување на вода при охридскиот Црвен крст денеска во Струга на реката Црн Дрим  ќе одржи показна вежба Целта на вежбата е да се согледа подготвеноста на ти...

Dr Batkoski pod artikli