Свет - Page 11 of 334 - OhridNews
Банер роденден Гир Риг содржини десктоп
Почина великанот на светскиот филм Макс фон Сидоф

09.03.20 16:28

Светскин познатиот шведски глумец Макс фон Содоф, почина во 91 година од животот, пишува „Гардијан“ Сидоф во богатата кариера оствари улоги во повеќе од 150 филмови, а светска с...

Четвртина Италија во карантин поради корона вирусот, регистрирани нови случаи во нашето соседство

08.03.20 13:20

Владата на Италија донесе одлука да стави во изолација 15 провинции, меѓу кои и Ломбардија, со цел да се запре ширењето на вирусот Covid – 19, познат како корона вирус Одл...

8 Март некогаш симбол на борба за правата на жената, денеска за одмор, излети и забава 

08.03.20 11:28

Некои го критикуваат, други го посакуваат, трети го игнорираат, но се уште 8 Март е празник на кој му се посветува внимание Почит, внимание, љубов, па и цвеќе, а не скапоцени по...

Во Кина се урна хотел кој служел како карантин за лица со корона вирус

08.03.20 10:59

Спасувачките служби трагаат по 19 лица кои се заробени во урнатините откако хотелот кој служел како карантин за заболени од корона вирус во градот Кванжу, Источна Кина, се сруши...

Почина поранешниот генерален секретар на ОН Хавиер Перез

05.03.20 11:37

Во својата 100 година од животот, почина поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Хавиер Перез де Кулеар Перуанскиот политичар ја извршуваше должноста генерален секр...

Прв случај на коронавирус во една од европските агенции во Брисел

04.03.20 15:05

Службеник на Европската агенција за одбрана, кој престојувал во Италија, е заразен со коронавирус, потврди Европската комисија Портпаролката на Комисијата, Дана Спинант, ја потв...

СЗО: Смртноста на корона вирусот е 3,4% и многу e поопасен од обичниот грип

04.03.20 07:00

Во овој момент смртноста од корона вирусот изнесува 3,4%, што е многу повеќе од обичниот грип, кај кој смртноста е под 1%, информира Светскатра здравствена организација – ...

ЕК: Неприфатливо е Анкара да ги пушти бегалците од нејзината територија кон Европа

03.03.20 11:24

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, изрази сочувство со Турција за конфликтот во Сирија, но рече дека е неприфатливо за Анкара да ги пушти бегалците и миг...

Над 50 лица повредени во Германија откако автомобил влета во карневалска поворка

25.02.20 11:06

52 лица, меѓу кои и 18 деца, се повредени откако маж со автомобил влета во карневалска поворка во градот Фолкмарсен, во западна Германија Пријавено е дека 35 лица се потешко пов...

Харви Вајнштајн прогласен за виновен за сексуален напад и силување

25.02.20 00:31

Некогаш моќниот холивудски продуцент Харви Вајнштајн (67), прогласен е за виновен за сексуален напад и силување, од страна на поротата во судот во Њујорк   Одлуката 12-член...

Dr Batkoski pod artikli