Свет - Page 13 of 336 - OhridNews
Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во САД

13.03.20 22:35

Претседателот Доналд Трамп, денеска попладне по американско време, прогласи вонредна територија на целата територија на САД, со цел спречување на пандемијата на корона вирус во ...

Научници во Канада го изолираа вирусот COVID 19

13.03.20 22:09

Тим научници во Канада успешно го изолирале агенсот на тешкиот респираторен синдром корона-вирус 2 (SARS-COV-2), познат како вирус COVID 19, кој предизвика светска пандемија, пр...

САД го суспендира влезот на патници од Европа

12.03.20 11:34

Заради ограничување на пандемијата на коронавирус, САД го суспендираа влезот на патници од Европа на 30 дена Американскиот претседател Доналд Трамп во телевизиско обраќање најав...

Како да се заштитиме од корона вирус

12.03.20 07:00

Со зголемувањето на бројот на случаи на корона вирусот, здравствените работници ја истакнуваат важноста од барање лекарска помош доколку почувствувате некој од симптомите на вир...

Играч на Јувентус позитивен на корона вирус, екипата и последниот нејзин противник Интер во самоизолација

12.03.20 01:35

Одбрамбениот играч на Јувентус Даниеле Ругани (25) е позитивен на корона вирус, соопшти вечерва италијанскиот клуб, посочувајќи дека фудбалерот нема симптоми на болеста Јувентус...

СЗО прогласи пандемија од корона вирус

12.03.20 01:17

Светската здравствена организација – СЗО, прогласи пандемија од корона вирус, изразувајќи сериозна загриженост од алармантното ширење на болеста До денес со  корона вирус ...

Во Србија бројот на заразени од коронавирус се искачи на 12

11.03.20 10:51

Во соседна Србија потврдени се нови седум случаи на коронавирус со што вкупниот број на заболени е 12 Од последниот извештај, синоќа во 18 часот, до утрово во 8 часот, тестирани...

Почина великанот на светскиот филм Макс фон Сидоф

09.03.20 16:28

Светскин познатиот шведски глумец Макс фон Содоф, почина во 91 година од животот, пишува „Гардијан“ Сидоф во богатата кариера оствари улоги во повеќе од 150 филмови, а светска с...

Четвртина Италија во карантин поради корона вирусот, регистрирани нови случаи во нашето соседство

08.03.20 13:20

Владата на Италија донесе одлука да стави во изолација 15 провинции, меѓу кои и Ломбардија, со цел да се запре ширењето на вирусот Covid – 19, познат како корона вирус Одл...

8 Март некогаш симбол на борба за правата на жената, денеска за одмор, излети и забава 

08.03.20 11:28

Некои го критикуваат, други го посакуваат, трети го игнорираат, но се уште 8 Март е празник на кој му се посветува внимание Почит, внимание, љубов, па и цвеќе, а не скапоцени по...

Dr Batkoski pod artikli