Свет - Page 12 of 343 - OhridNews
Почина музичарот Рајко Дујмиќ од легендарниот бенд „Нови Фосили“

04.08.20 15:45

Познатиот хрватски музичар и композитор Рајќо Дујмиќ почина денеска, шест дена по тешката сообраќајна несреќа што се случи во местото Стара Лоза, Хрватска, јавува порталот „Инде...

Во сообраќајка тешко повреден Рајко Дујмиќ од „Нови Фосили“

30.07.20 08:57

Во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладнето во местото Стара Лоза, Хрватска, тешко е повреден Рајко Дујмиќ, член на познатиот бенд „Нови Фосили“, кој врвот на популар...

Туризмот во светот бележи загуби од 320 милијарди долари

29.07.20 11:37

Влијанието на Ковид 19 на светскиот туризам е исклучително големо и предизвикува катастрофални последици, се наведува во најновиот извештај на Светската туристичка организација ...

Трагедија во Виетнам: Прослава на годишнина од матура се претвори во трагедија

27.07.20 10:02

Патување по повод прослава на годишнина од матура во Виетнам се претвори во трагедија откако автобусот кој ги превезувал школските другари излетал од автопат, при што загинале н...

Рекордни 22 степени измерени на Арктикот

26.07.20 19:44

На норвешкиот архипелаг Свалбад на Арктикот викендов се измерени рекордни 22 степени Целзиусови, објави Метеоролошкиот институт на Норвешка Највисоката температура на овој архип...

Пандемијата галопира: Во светот од корона вирус заразени 16,2 милиони луѓе, над 640 илјади починаа, 460 кај нас

26.07.20 12:17

Од прогласувањето на пандемијата од корона вирусот SARS COV 2, познат како Ковид 19, бројот на заразени во светот достигна 16,2 милиони, а 640 илјади луѓе починаа И натаму на вр...

Готова е првата руска вакцина против Ковид19

21.07.20 09:55

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти ден...

Во ЕУ 29 проценти од населението не може да си дозволи годишен одмор, кај нас тој број е двојно поголем

20.07.20 11:13

Според податоците на Евростат, 29 проценти од луѓето во Европската унија на возраст над 16 годни не можат да си дозволат да отидат на еднонеделен годишен одмор надвор од местото...

Ковид 19 сериозно ја нападна најголемата економија во Европа, 83 % од германските компании очекуваат намалување на приходите

13.07.20 07:00

Кризата предизвикана од корона вирусот Ковид 19 е огромна Последиците исто така Најсилната економија во Европа брои сериозни штети, а кризата не ги одминува ниту германските ком...

Видео: Научник покажа што всушност се случува кога на лицето ќе ставиме заштитна маска

10.07.20 09:58

Поради пандемијата од Ковид 19, луѓето ширум светот почнаа да носат заштитни маски на лицето за да се заштитат од заразат Додека некои во носењето маска гледаат сигурност, други...

МИА Банер