Свет - Page 8 of 365 - OhridNews
Анализа: Богатите земји имаат речиси милијарда дози вакцини вишок, за другите – што ќе остане

19.02.21 10:59

Богатите земји се на пат да обезбедат вишок од една милијарда дози вакцини против коронавирус, додека голем дел од светот се бори да обезбеди пристап до вакцини, покажува новата...

Роверот „Истрајност“ слета на Марс

18.02.21 22:41

Роверот на американската вселенска агенција НАСА „Perservence“ (Истрајност), по седум месеци патување низ вселената, вечерва во 21,56 часот по средноевропско време слета на Марс...

Лабораториски анализи: Вакцините на Фајзер/Бионтех и на Модерна штитат од новите мутации на коронавирусот

18.02.21 11:10

Новите лабораториски студии покажуваат дека вакцините на Фајзер/Бионтех и на Модерна штитат од нови мутации на коронавирусот, јави Си-Ен-Ен Резултатите од студијата објавена во ...

Во Бразил истрага поради давање „празни“ вакцини

18.02.21 08:17

Полицијата во Рио де Жанеиро денеска почна истрага поради извештајот дека на голем број луѓе од ризични групи вакцината им била дадена „во празно“ Откако на социјалните мрежи се...

Израел воведува ковид-беџови за (не)вакцинирани

17.02.21 14:16

„Светскиот шампион“ во вакцинација, Израел, почнува контроверзен проект на ковид-беџ, кој со својата боја ќе покаже дали некое лице е вакцинирано или не, со што ќе се овозможи д...

Ситибанк не може да врати 500 милиони долари што ги префрли по грешка

17.02.21 10:37

Откако направи една од „најголемите грешки во историјата на банките“, на Ситибанк нема да и биде дозволено да си врати речиси половина милијарда долари случајно префрлени на поз...

Студија: 91 отсто помал ризик од зараза со месеци по прележан Ковид-19

16.02.21 10:53

Луѓето кои го прележале Ковид-19 имаат 91 процент помал ризик од инфекција во следните седум месеци, покажува студијата на Медицинскиот факултет во Грац, објавена во European Jo...

Јапонија ќе фрли дел од вакцините на Фајзер поради недостиг на шприцеви

16.02.21 10:49

Лекарите во Јапонија ќе треба да фрлат дел од вакцините против коронавирусот, произведени од американската фармацевтска компанија Фајзер, поради недостиг на доволен број специја...

Оздравени 36 пациенти од Охрид

15.02.21 22:07

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 755 тестирања, а регистрирани се 51 нов случаj со Ковид-19, од кои во Скопје – 25, Прилеп –...

СЗО ја одобри за итна употреба вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд

15.02.21 21:39

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја одобри за итна употреба вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд СЗО во соопштението наведува дека вакцината произв...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер