Свет - Page 8 of 337 - OhridNews
Титови пионери се сеќавате ли на штафетата и посетата на маршалот на Охрид?

25.05.20 07:00

До пред триесетина години денешниот ден беше еден од најголемите празници во поранешна Југославија На 25 мај се одбележиваше роденденот на маршалот Тито, или попознат како Ден н...

Црна Гора прогласи победа над коронавирусот, Македонија и Србија со најмногу нови случаи, САД и Бразил ја предводат црната листа

25.05.20 00:05

Пандемијата предизвикана од коронавирусот Ковид 19 забавува, но не запира Во светот заклучно со 24 мај, официјално се регистрирани 5462859 заразени, 345409 починале, а 2286821 о...

Моќен спот на Марија Шерифовиќ во „празниот“ Белград

17.05.20 18:46

Победничката на Евросонг 2007, Марија Шерифовиќ, деновиве го промовираше новиот спот за песната „Молитва“, кој е снимен за време на вонредните мерки и корона кризата во српската...

Хероините во борбата против Ковид-19 го одбележуваат Светскиот ден на медицинските сестри

12.05.20 10:51

12 мај е Светски ден на медицинските сестри Оваа категорија здравствени работници е во првите редови во борбата против коронавирусот За придонесот и пожртвуваноста, тие ја заслу...

9 Maj, Денот на Европа и на победата над фашизмот

09.05.20 07:00

Деветти мај се одбележува како Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа На овој датум 1945 година со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, беше с...

40 години од смртта на Јосип Броз Тито

04.05.20 07:00

Денеска се навршуваат 40 години години од смртта на Јосип Броз Тито, некогашен претедател на поранешна СФР Југославија Броз кој уживаше голем углед во светот и земјата, го предв...

Прекуграничната соработка ги штити водните ресурси во Дримскиот басен

25.04.20 12:11

Министрите и високите преставници на петте земји ја одобрија Стратешката Акциона Програма за басенот на реката Дрим во Југоисточна Европа Високите преставници на петте држави од...

Голем виртуелен концерт на светските музички ѕвезди за борба против коронавирусот

18.04.20 16:19

Под мотото „Еден свет: Заедно дома“, американската пејачка Лејди Гага со организацијата „Глобал ситизен“ која собра 35 милиони долари за борба против коронавирусот, вечерва, орг...

Нови научни сознанија: Сончевата светлина го уништуваат брзо Ковид 19

18.04.20 10:33

Сончевата светлина го уништуваат брзо коронавирусот Ковид 19, покажале новите научни истражувања, но експертите предупредуваат дека пандемијата може да го преживее летото, прене...

Бројот на заболени од Ковид 19 надмина 2 милиони, Трамп го прекина финансирањето на СЗО

15.04.20 09:55

Во екот на пандемијата од вирусот Ковид 19, од кој според евиденцијата на „Ворлдметар“ во светот до сега заболеле над 2 милиони луѓе, САД, кои се најпогодени од здравствената кр...

Dr Batkoski pod artikli