Свет - Page 14 of 336 - OhridNews
Во Кина се урна хотел кој служел како карантин за лица со корона вирус

08.03.20 10:59

Спасувачките служби трагаат по 19 лица кои се заробени во урнатините откако хотелот кој служел како карантин за заболени од корона вирус во градот Кванжу, Источна Кина, се сруши...

Почина поранешниот генерален секретар на ОН Хавиер Перез

05.03.20 11:37

Во својата 100 година од животот, почина поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Хавиер Перез де Кулеар Перуанскиот политичар ја извршуваше должноста генерален секр...

Прв случај на коронавирус во една од европските агенции во Брисел

04.03.20 15:05

Службеник на Европската агенција за одбрана, кој престојувал во Италија, е заразен со коронавирус, потврди Европската комисија Портпаролката на Комисијата, Дана Спинант, ја потв...

СЗО: Смртноста на корона вирусот е 3,4% и многу e поопасен од обичниот грип

04.03.20 07:00

Во овој момент смртноста од корона вирусот изнесува 3,4%, што е многу повеќе од обичниот грип, кај кој смртноста е под 1%, информира Светскатра здравствена организација – ...

ЕК: Неприфатливо е Анкара да ги пушти бегалците од нејзината територија кон Европа

03.03.20 11:24

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, изрази сочувство со Турција за конфликтот во Сирија, но рече дека е неприфатливо за Анкара да ги пушти бегалците и миг...

Над 50 лица повредени во Германија откако автомобил влета во карневалска поворка

25.02.20 11:06

52 лица, меѓу кои и 18 деца, се повредени откако маж со автомобил влета во карневалска поворка во градот Фолкмарсен, во западна Германија Пријавено е дека 35 лица се потешко пов...

Харви Вајнштајн прогласен за виновен за сексуален напад и силување

25.02.20 00:31

Некогаш моќниот холивудски продуцент Харви Вајнштајн (67), прогласен е за виновен за сексуален напад и силување, од страна на поротата во судот во Њујорк   Одлуката 12-член...

Почина познатиот пеач Ѓорѓи Желчески

25.02.20 00:25

Во 82 година од животот, вчера во Белград, Србија, од мозочен удар почина македонскиот пеач Ѓорѓи Желчески Заедно со сопругата Кевсер Селимова, тој ги испеа познатите рефрени ка...

Македонски државјани фатени со 12 килограми кокаин во Црна Гора

23.02.20 21:39

На граничниот премин Кула, на влез во Црна Гора, при детален преглед во скриен бункер на патничко возило „Хјундаи“ со македонски регистарки таблички, во кое се наоѓале двајца др...

Обновено: Расте бројот на заразени од коронавирус во Италија, цели градови под блокада, откажани мечеви од Сериа А

23.02.20 10:52

Италијанската влада донесе одлука да се блокира пристапот до градовите во кои има најмногу заразени од коронавирус, откако бројот на инфицирани во земјата нагло се зголеми, јаву...

Dr Batkoski pod artikli