Свет - Page 10 of 334 - OhridNews
Банер роденден Гир Риг содржини десктоп
Во Србија воведен полициски час

18.03.20 12:14

Откако голем дел од граѓаните не ги почитуваа препораките и мерките преземени од надлежните за спречување на ширење на коронавирусот во Србија, претседателот Александар Вучиќ во...

Вучиќ прогласи вонредна состојба во Србија

15.03.20 22:08

Претседателот на Република Србија, прогласи вонредна состојба во земјата поради состојбата со корона вирусот -Одлуката стапува на сила веднаш – објави вечерва на прес конф...

Сведоштво на нашинци за пандемијата од Covid 19 во Италија: Бројот на заразени голем, лекарите херојски се борат, а граѓаните не губат надеж

14.03.20 07:00

„Tutto andrà bene“ (Се ќе биде во ред) Овие зборови на охрабрување и надеж одекнуваат деновиве во Италија,  каде има најголем број заразени од корона вирусот Covid 19 Само измин...

Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во САД

13.03.20 22:35

Претседателот Доналд Трамп, денеска попладне по американско време, прогласи вонредна територија на целата територија на САД, со цел спречување на пандемијата на корона вирус во ...

Научници во Канада го изолираа вирусот COVID 19

13.03.20 22:09

Тим научници во Канада успешно го изолирале агенсот на тешкиот респираторен синдром корона-вирус 2 (SARS-COV-2), познат како вирус COVID 19, кој предизвика светска пандемија, пр...

САД го суспендира влезот на патници од Европа

12.03.20 11:34

Заради ограничување на пандемијата на коронавирус, САД го суспендираа влезот на патници од Европа на 30 дена Американскиот претседател Доналд Трамп во телевизиско обраќање најав...

Како да се заштитиме од корона вирус

12.03.20 07:00

Со зголемувањето на бројот на случаи на корона вирусот, здравствените работници ја истакнуваат важноста од барање лекарска помош доколку почувствувате некој од симптомите на вир...

Играч на Јувентус позитивен на корона вирус, екипата и последниот нејзин противник Интер во самоизолација

12.03.20 01:35

Одбрамбениот играч на Јувентус Даниеле Ругани (25) е позитивен на корона вирус, соопшти вечерва италијанскиот клуб, посочувајќи дека фудбалерот нема симптоми на болеста Јувентус...

СЗО прогласи пандемија од корона вирус

12.03.20 01:17

Светската здравствена организација – СЗО, прогласи пандемија од корона вирус, изразувајќи сериозна загриженост од алармантното ширење на болеста До денес со  корона вирус ...

Во Србија бројот на заразени од коронавирус се искачи на 12

11.03.20 10:51

Во соседна Србија потврдени се нови седум случаи на коронавирус со што вкупниот број на заболени е 12 Од последниот извештај, синоќа во 18 часот, до утрово во 8 часот, тестирани...

Dr Batkoski pod artikli