Свет - Page 10 of 343 - OhridNews
Бројот на заразени од коронавирус во светот надмина 36 милиони

09.10.20 07:00

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до вчера се заразени 36562626 лица Од последици од Ковид-19 починале 1062952 пациенти, а оздравеле 27517395 луѓе Во ре...

Почина познатиот рок гитарист Еди Ван Хален

06.10.20 23:22

По тешко боледување, во 65 година од животот почина Еди Ван Вален, еден од основачите на легендарниот рок бенд Ван Хален Боледуваше од рак на грлото Веста за смртта на Ван Хален...

Доналд Трамп и првата дама позитивни на коронавирус

02.10.20 09:53

Претседателот на САД Доналд Трамп (74) и неговата сопруга Меланија се позитивни на коронавирусот Ковид 19 и се во карантин, објавија светските агенции Тие биле тестирани откако ...

Проширувањето на ЕУ – Quo Vadis (каде одите)?

30.09.20 07:12

Кои се моменталните предизвици со кои се соочува Западен Балкан и каква е состојбата со институциите на ЕУ, како глобални актери во регионот Како Западниот Балкан ја доживува ЕУ...

Над милион жртви во светот од Ковид, смртноста во Македонија највисока во регионот, 4 нови случаи во Охрид

29.09.20 22:14

Македонија е на врвот во регионот по бројот на смртни случаи од Ковид 19, покажуваат анализите на Светската здравствена организација и специјализираните организации кои го следа...

Википедија доби редизајн прв пат по 10 години

27.09.20 12:47

Википедија е составен дел од веб-културата речиси дваесет години, овозможувајќи им на корисниците да прелистуваат милиони текстови на енциклопедијата од нивниот компјутер, табле...

Се урна воен авион во Србија

25.09.20 11:44

Во околината на Лозница, западна Србија, претпладнево се сруши воен авион Миг 21 Во несреќата еден пилот го загуби животот, а по вториот се трага, јавува РТС Телевизијата Подрињ...

Скриеното богатство на Македонија претставено во Дубровник

24.09.20 13:31

Во Музејот на градот Дубровник, Република Хрватска, вчера беше отворена изложбата „Скриеното богатство на Македонија – Убавина која не познава граници“ од авторката Бранка...

Визер лансира интерактивна мапа за планирање на патувањата

24.09.20 12:04

Wizz Air ја лансираше Мапата за планирање на патување, нова и постојано ажурирана пребарувачка алатка на веб-сајтот, дизајнирана да им помогне на патниците да одлучат кои дестин...

СЗО сериозно предупредува: Мора да се донесат тешки одлуки, следната пандемија може да го опустоши човештвото

16.09.20 11:33

Откако во петокот во Европа беа регистрирани рекордни 58873 случаи на коронавирус во еден ден, Светската здравствена организација – СЗО испрати сериозно предупредување пре...

Dr Batkoski pod artikli