Свет - Page 15 of 337 - OhridNews
Почина познатиот пеач Ѓорѓи Желчески

25.02.20 00:25

Во 82 година од животот, вчера во Белград, Србија, од мозочен удар почина македонскиот пеач Ѓорѓи Желчески Заедно со сопругата Кевсер Селимова, тој ги испеа познатите рефрени ка...

Македонски државјани фатени со 12 килограми кокаин во Црна Гора

23.02.20 21:39

На граничниот премин Кула, на влез во Црна Гора, при детален преглед во скриен бункер на патничко возило „Хјундаи“ со македонски регистарки таблички, во кое се наоѓале двајца др...

Обновено: Расте бројот на заразени од коронавирус во Италија, цели градови под блокада, откажани мечеви од Сериа А

23.02.20 10:52

Италијанската влада донесе одлука да се блокира пристапот до градовите во кои има најмногу заразени од коронавирус, откако бројот на инфицирани во земјата нагло се зголеми, јаву...

На фарма во Бугарија откриен вирусот птичји грип

17.02.20 15:43

Бугарската агенција за безбедност на храната соопшти денеска дека во јужна Бугарија, во областа Пловдив се појавил вирусот птичји грип H5N8 Сите 5830 патки на фармата ќе бидат у...

Бројот на заболени на крузерот во Јапонија постојано расте

16.02.20 11:57

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70 Министерот за здравство на Кина, Кацунобу Като изјави дека направени се тестирања кај 1219 лу...

Обединетите нации го започнаа најголемото испитување на јавното мислење во светот за климатските промени

13.02.20 14:17

Познати личности и младински активисти денеска имаа средба со претставници на Обединетите нации, претставници на влади и на невладиниот сектор, со што почна кампањата Мисија 15 ...

Коронавирусот сега е Ковид 19, бројот на заболени во Кина опаѓа

12.02.20 11:33

Бројот на заразени лица од коронавирусот во Кина опаѓа, додека бројот на починати се искачи на 1113 лица, соопшти здравствената комисија во земјата Вчера 97 лица починаа како по...

По 12 години снег во Багдад

11.02.20 14:51

Жителите на ирачкиот главен град Багдад, денеска, доживеаја вистинско изненадување По речиси помината деценија, градот го прекри снежна покривка Температурите во Багдад се висок...

Бурата Кјара пустоши низ Европа

10.02.20 11:41

Бурата Кјара проследена со силен ветер и дожд зафати неколку земји во Европа Стотици летови се откажани во Германија, илјадници домови останаа без струја, а најмалку едно лице з...

Корејскиот филм „Паразит“ победник на Оскарите

10.02.20 10:23

Јужнокорескиот „Паразит“ на режисерот Бонг Јон-хо е апсолутен победник на 92 Оскари, откако освои четири награди од шест номинации „Паразит“ е најдобар филм, Бонг Јон-хо  е најд...

Dr Batkoski pod artikli