Култура - Page 185 of 186 - OhridNews
Објавена Националната програма за култура – Охрид доби значајни средства

26.01.07 16:14

Охрид како културно средиште на Македонија (посебно во летниот период) ќе добива значаен дел од средствата предвидени со новата Национална програма за култура, што ја донесе Мин...

Икеда и на македонски !

26.01.07 08:42

Дело на големиот јапонски писател, будистички филозоф и мислител, Даисаку Икеда, за прв пат ќе биде преведено и на македонски јазик Во спомен куќата на Григор Прличев, денеска(2...

Вевчани 2007. „Правилниот“ карневал!

14.01.07 17:43

Двата дена во кои „се` е дозволено“ изминаа Вевчанци на 13-ти и 14-ти Јануари секоја година ја слават, по нивно  – „правилната“ Нова година А славјето е пресликано во КАРН...

Вевчани „держава“

13.01.07 16:19

Отворениот вевчански театар и оваа година на оригинален и сатиричен  начин го прикажа нашето секојдневие Маскираните групи од долна и горна маала го започнаа карневалското дефил...

Охрид и Струга во конкуренција за културeн центар во 2007

09.01.07 09:54

Охрид и Струга и официјално ја истакнаа својата кандидатура за културни центри во 2007 Во конкуренција уште се и Прилеп, Кичево, Дебар, Радовиш, Кочани и Кавадарци, а советот за...

ОМУ „Методи Патче“ – Новогодишен концерт

27.12.06 09:04

Учениците од музичкото училиште „Методи Патче“, синоќа во Центарот за култура го одржаа традиционалниот Новогодишен концерт Се претставија 21 солист со дела од Шуберт, Чајковски...

Промовиран современиот роман “Качунковци“

22.12.06 16:57

Во НУ Библиотека “Григор Прличев“ денеска беше промовиран современиот роман “Качунковци“ од Крсте Костоски Качнковци е втор роман на Костоски во кој се зборува за распадот на Ју...

Животот не е танц

21.12.06 10:51

Во Центарот за култура го посетивме Никола Коле Петкуќески, раководител на Школата за модерни танци Ентузијаст, човекот кој прв на професионална основа го „донесе“ танцот во Охр...

Јавни часови во „Методи Патче“

19.12.06 01:04

Традиционално пред Нова Година во музичкото училиште „Методи Патче“ – Охрид, се одржуваат јавни часови на кои композиции изведуваат учениците од повеќе одделенија Од понеделник ...

Отворена изложба на уметнички дела на зависници од дрога

15.12.06 16:45

Уметнички дела изработени од зависници на дрога во Дневниот центар за корисници на дроги и членови на нивните  семејства од денеска се изложени во Центарот за култура “Григор Пр...

Dr Batkoski pod artikli