Култура - Page 183 of 186 - OhridNews
Suspicious face – аплаузи за драмското студио

09.03.07 15:30

Секоја сличност е – намерна! Вака може да се опише во една реченица пристапот и начинот на кој младите актери од драмското студио, во саботата навечер, го „видоа“ и играа ...

Литературно пладне со Селчанец

07.03.07 07:35

Во чест на меѓународниот ден на жената 8 Март, НУ библиотека “Григор Прличев“, денеска  организира литературнио пладне со Мирјанка Р Селчанец, писател од Прилеп За творештвото н...

ОМУ „Методи Патче“ . Концерт по повод 8-ми март

07.03.07 01:29

Празникот Осми март беше повод своето музичко знаење да го покажат учениците од Основното музичко училиште „Методи Патче“ Пред своите професори и родители, во салата на училиште...

Промоција на книгата „Денационализацијата на Арм`ните“

03.03.07 16:58

Во присуство на гости и новинари, вчера во спомен куќата „Григор Прличев“ беше промовирана книгата „Денационализацијата на Арм`ните“ од Д-р Нико Попникола, писател од Битола Про...

Јапонско дуо ќе гостува на Антички театар

27.02.07 16:13

Сигурно повеќето од вас го гледале оскаровецот на Софиа Копола „Изгубени во преводот“ Дејствието на филмот е во Јапонија, Токио каде двајца американци кои се на снимање реклама ...

Свети Великомаченик Теодор Тирон -Тодорова сабота

24.02.07 09:33

Светиот Великомаченик Теодор Тирон живеел во понтискиот град Амасија за време на римскиот цар Максимилијан За време на владењето на овој цар извршена е најжестока хајка против х...

Младата пијанистка Кристина Базгалоска освои 1-во место

23.02.07 15:12

На интернационалниот музички натпревар одржан во Белград, Србија, пијанистката Кристина Базгалоска (9) ученичка при музичкото училиште „Методи Патче“ освои прво место во конкуре...

Свети свештеномаченик Харалампиј ( Чуминден ), утре е Тодорова сабота

23.02.07 00:50

Празникот Свети свештеномаченик Харалампиј народот го вика Чуминден Поврзан е со болестите и се смета за чувар од нив, а се врзува со чумата зошто таа се смета за најопасна боле...

Промовиран најновиот роман на Благоја Силјаноски “Стуткани сништа“

22.02.07 08:13

Во НУ библиотека “Григор Прличев“ денеска на пладне беше промовирана најновата книга, шестиот по ред роман на Благоја Силјаноски, насловен како “Стуткани сништа“ Авторот со оваа...

Културно наследство. Пештерска црква „Св. Стефан“

19.02.07 01:55

Просто неверојатно е колку нашиот град и неговата околина има културно наследство, кое за жал во мал процент е во реална туристичка понуда Авторитетите на централно и локално ни...

Dr Batkoski pod artikli