Македонија - Page 1053 of 1089 - OhridNews
БАНЕР ПРЕДНОВОГОДИШНИ ЗАБАВИ 2019-20
51 година од смртта на првиот претседател на Македонија

24.07.08 07:00

На денешен ден во 1957- Во Прилеп умре Методија Андонов – Ченто, македонски револуционер и државник, прв претседател на Иницијативниот одбор за свикување на Првото заседан...

Зоран Заев ќе се брани од слобода

18.07.08 00:15

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, кој денеска беше приведен под сомнение за злоупотреба на службената положба, ќе се брани од слобода, одлучи истражниот судија по...

МВР се огласи по повод приведувањето на струмичкиот градоначалник

17.07.08 15:25

На ден 17072008 година по издадени Наредби за приведување од страна на надлежен Истражен Судија од Основен Суд Скопје И Скопје, СВР Струмица постапувајќи по истите, ги приведе и...

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев приведен во полиција !

17.07.08 11:07

Струмичката полиција го приведе градоначалникот Зоран Заев Веста ја потврди портпаролот на МВР, Иво Котески, кој објасни дека Заев е осомничен за злоупотреба на службената полож...

Црвенковски нема да се кандидира на следните избори !

16.07.08 13:56

Нема да се кандидирам на следните претседателски избори, изјави Бранко Црвенковски, претседател на Република Македонија во интервјуто за утрешното издание на весникот „Дневник“,...

Атина: Писмото од Груевски провокација

15.07.08 00:05

Писмото што го упати премиерот Никола Груевски до својот грчки колега, Костас Караманлис за признавање на правата на македонското малцинство во Грција, според портпаролот на вла...

Груевски со писмо до Караманлис бара признавање на македонското малцинство во Грција !

15.07.08 00:02

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, упати писмо до грчкиот премиер Костас Караманлис во кое се бара признавање на правата на македонскот малцинство во Грција и в...

Кривични пријави за директорот на Фондот за пензиско и управителот на „Дримкол“ – Струга

13.07.08 08:30

СВР Охрид поднесе кривична пријава против ФС(50), од сДрслајца-струшко, директор на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување-Подрачна единица Струга за сторено кривично дело ...

Груевски го предложи персоналниот состав на владата

12.07.08 18:20

Мандатарот за состав на новата влада, Никола Груевски, денеска го објави предлог составот на Влада на Република Македонија На предлог-листата за состав на новата Влада која е до...

Бошкоски се врати во Македонија ! !

11.07.08 21:07

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево се врати во Македонија, откако повеќе од три години помина во притвор во затворот на Хашкиот трибунал во Шевени...

Dr Batkoski pod artikli