Локални избори 2021 - OhridNews
ОДИХР: Вториот круг од Локалните избори спроведен во натпреварувачки дух, но се регистрирани наводи за притисок врз гласачи

01.11.21 16:58

Вториот круг од Локалните избори во Северна Македонија беше во натпреварувачки дух и изборната администрација вложи напори да одговори на некои процедурални недостатоци од првио...

Георгиески: Честитки до Пецаков за изборот на нов градоначалник, зад себе оставам проекти подготвени за реализација

01.11.21 12:26

Досегашниот градоначалник на Општина Охрид Константин Георгиески упати честитки до Кирил Пецаков за изборот за нов градоначалник Тој му посака добро здравје и успех во работата ...

ДИК ги објави првичните неофицијални резултати, Пецаков освои 3.807 гласа повеќе од Георгиески во вториот круг

01.11.21 09:03

Државната изборна комисија ги соопшти првичните неофицијални резултати од вториот круг од Локалните избори според кои Скопје и 43 општини во државава добија градоначалници Конеч...

Во Дебрца победи Ногачески, во Вевчани Кочовски, во Струга водството на Мерко

31.10.21 23:11

Опозицијата извојува голема победа во поголем дел од општините на овие Локални избори Досега според податоците на ДИК обработени се податоците од 21 општина од гласањето на втор...

Фото галерија: Кирил Пецаков ја прослави победата со симпатизерите на градскиот плоштад

31.10.21 22:58

Голем број симпатизери на ВМРО ДПМНЕ вечерва се собраа на плоштадод „Св Климент Охридски“ да ја прослават победата на нивниот кандидат Кирил Пецаков на локалните избори за градо...

Мицкоски: Убедлива победа и ден кога почнуваат промените за подобра Македонија

31.10.21 22:52

Ова треба да биде заминување на Зоран Заев од политиката Народот испрати јасна порака Борбата продолжува и нема запирање Власта го изгуби кредибилитетот Нашата борба и нашата по...

Кирил Пецаков од ВМРО ДПМНЕ нов градоначалник на Охрид

31.10.21 20:35

Кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, докторот стоматолог Кирил Пецаков, вечерва објави победа на Локалните избори за Градоначалник на Општина Охрид Почнуваат нови прекрасни денови како за ...

СДСМ Охрид: Изборите минаа во фер и демократска атмосфера

31.10.21 20:11

Мирен изборен ден во Охрид со зголемена излесност, оцени секретарот на ОО СДСМ Александар Ристески Во изјава за OhridNews, тој изрази надеж за позитивен исход од изборите и дека...

Според аналитиката на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ Пецаков е во водство

31.10.21 20:04

ИШ на ВМРО ДПМНЕ пред малку соопшти дека од досега обработените 21642 гласачки ливчиња, нивниот кандидат, Кирил Пецаков има освоено 12333 гласа, кандидатот на СДСМ и коалицијата...

Георгиески: Се надевам дека граѓаните ќе одлучат Охрид да продолжи да се движи во правилна насока

31.10.21 19:28

Кандидатот за градоначалник од СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Константин Георгиевски заедно со сопругата го оствари своето гласачко право на избирачко место ...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер