Охрид - Page 140 of 143 - OhridNews
Охридските средношколци со концерт ќе одбележат крајот на школската година

11.06.07 08:23

Крајот на учебната година охридските средношколци ќе го одбележат со рок концерт на 12-ти јуни, во дворот на Гимназијата Свети Климент Охридски Забавата со свирки во живо, ја ор...

Концерт на „Harmful“ во Охрид !

09.06.07 10:11

Во организација на “Gabba gabba“ Охрид денеска , на летната тераса Долни Сарај, концерт ќе одржи германско – американскиот бенд “Harmful” За големината на овој бенд ...

Охридскиот хор „Св. Климент Охридски“ отпатува на фестивал во Бугарија

06.06.07 09:26

Машкиот хор Св Климент Охридски ќе земе учество на меѓународниот фестивал на православна музика што од денеска до 13  јуни ќе се одржи во Поморје Бугарија На 4-то издание на фес...

Св. Софија: Годишен концерт на ОМУ „Методи Патче“

30.05.07 16:29

Единствениот амбиент и врвната акустика на катедралната црква Света Софија, му дадоа на традиционалниот годишен концерт од ОМУ „Методи Патче“ нова димензија Публиката која синоќ...

Гитаристка од Охрид доби признание во Бугарија

29.05.07 14:12

Малата Георгина Балкоска, иако има само 12 години уште од најмала возраст се „дружи“ со омилениот инструмент – гитарата Ученичката во петто одделение во „Григор Приличев“ неколк...

Поетско матине

23.05.07 09:18

По повод 24 Мај празникот на Светите Кирил и Методиј, женскиот центар“Бисера“ денеска организира поетско матине На вој културен настан ќе настапат повеќе вљубеници во пишаниот з...

Охридскиот хор настапи во Бугарија

19.04.07 08:39

Група младинци од Охрид, во рамките на градскиот хор  на 14042007 настапи  во Благоевград, Бугарија на Меѓународната средба на младински хорови  која се одржа од 13-15 04 2007 г...

“Христијански храмови и свети места во Охридско“

09.04.07 10:38

Најновата книга  на Гоце Ангеличин – Жура “Христијански храмови и свети места во Охридско“ беше промовирана за Велигденските празници Во книгата се опфатени сите култни ме...

„Само сонцето е постаро од Македонија“

06.04.07 08:46

Промоцијата на најновото поетско дело „По Учение Македонскому“ од Мирко Томовски, роднокраен автор, помина во знакот на  презентирање мотиви, факти и критики –  низ поезиј...

Велики Четврток

05.04.07 09:13

Последната недела од Велигденските пости, што значи неделата пред Велигден се вика Велика недела или Страстна недела Сите денови од оваа недела се викаат Велики затоа што во ова...

Dr Batkoski pod artikli