Охрид - Page 137 of 141 - OhridNews
Музичко поетски спектакл на Антички !

14.06.07 09:43

Врвните јапонски уметници Кеико Кома и Идаки Шин, вечерва ќе настапат на Античкиот театар во Охрид Тие ќе изведат музичко поетски перформанс инспирирани од Охрид и Македонија „О...

Кеико Кома и Идаки Шин утревечер на Антички во Охрид !

13.06.07 09:55

Светски познатите уметници од Јапонија, Кеико Кома и Идаки Шин, утревечер ќе настапат на  Античкиот тетар во Охрид Кома и Шин пред охридската публика ќе изведат музичко поетски ...

Охридските средношколци со концерт ќе одбележат крајот на школската година

11.06.07 08:23

Крајот на учебната година охридските средношколци ќе го одбележат со рок концерт на 12-ти јуни, во дворот на Гимназијата Свети Климент Охридски Забавата со свирки во живо, ја ор...

Концерт на „Harmful“ во Охрид !

09.06.07 10:11

Во организација на “Gabba gabba“ Охрид денеска , на летната тераса Долни Сарај, концерт ќе одржи германско – американскиот бенд “Harmful” За големината на овој бенд ...

Охридскиот хор „Св. Климент Охридски“ отпатува на фестивал во Бугарија

06.06.07 09:26

Машкиот хор Св Климент Охридски ќе земе учество на меѓународниот фестивал на православна музика што од денеска до 13  јуни ќе се одржи во Поморје Бугарија На 4-то издание на фес...

Св. Софија: Годишен концерт на ОМУ „Методи Патче“

30.05.07 16:29

Единствениот амбиент и врвната акустика на катедралната црква Света Софија, му дадоа на традиционалниот годишен концерт од ОМУ „Методи Патче“ нова димензија Публиката која синоќ...

Гитаристка од Охрид доби признание во Бугарија

29.05.07 14:12

Малата Георгина Балкоска, иако има само 12 години уште од најмала возраст се „дружи“ со омилениот инструмент – гитарата Ученичката во петто одделение во „Григор Приличев“ неколк...

Поетско матине

23.05.07 09:18

По повод 24 Мај празникот на Светите Кирил и Методиј, женскиот центар“Бисера“ денеска организира поетско матине На вој културен настан ќе настапат повеќе вљубеници во пишаниот з...

Охридскиот хор настапи во Бугарија

19.04.07 08:39

Група младинци од Охрид, во рамките на градскиот хор  на 14042007 настапи  во Благоевград, Бугарија на Меѓународната средба на младински хорови  која се одржа од 13-15 04 2007 г...

“Христијански храмови и свети места во Охридско“

09.04.07 10:38

Најновата книга  на Гоце Ангеличин – Жура “Христијански храмови и свети места во Охридско“ беше промовирана за Велигденските празници Во книгата се опфатени сите култни ме...

Dr Batkoski pod artikli