Охрид - Page 147 of 150 - OhridNews
Охридскиот хор настапи во Бугарија

19.04.07 08:39

Група младинци од Охрид, во рамките на градскиот хор  на 14042007 настапи  во Благоевград, Бугарија на Меѓународната средба на младински хорови  која се одржа од 13-15 04 2007 г...

“Христијански храмови и свети места во Охридско“

09.04.07 10:38

Најновата книга  на Гоце Ангеличин – Жура “Христијански храмови и свети места во Охридско“ беше промовирана за Велигденските празници Во книгата се опфатени сите култни ме...

„Само сонцето е постаро од Македонија“

06.04.07 08:46

Промоцијата на најновото поетско дело „По Учение Македонскому“ од Мирко Томовски, роднокраен автор, помина во знакот на  презентирање мотиви, факти и критики –  низ поезиј...

Велики Четврток

05.04.07 09:13

Последната недела од Велигденските пости, што значи неделата пред Велигден се вика Велика недела или Страстна недела Сите денови од оваа недела се викаат Велики затоа што во ова...

Промовирана книгата „Полово образование“

16.03.07 14:47

„Со задоволство ја започнувам пошироката промоција на мојата најнова книга (учебник) токму од Охрид, затоа што тоа мој град“ – изјави професорот д-р Миле Д Миќуновиќ пред ...

Промоција на дело на Миќуновиќ

16.03.07 08:38

Во НУ библиотека “Григор Прличев“, денеска беше претставено најновото научно дело  на родокрајниот автор, д-р Миле Д Миќуновиќ,  “Полово образование“ Книгата всушност на научна ...

Света преподобна маченица Евдокија – Летник

14.03.07 02:33

На денешен ден (први март по стариот календар), Светата православна црква го празнува споменот на  Светата преподобна маченица Евдокија – родена во феникискиот град Илиопо...

Suspicious face – аплаузи за драмското студио

09.03.07 15:30

Секоја сличност е – намерна! Вака може да се опише во една реченица пристапот и начинот на кој младите актери од драмското студио, во саботата навечер, го „видоа“ и играа ...

Литературно пладне со Селчанец

07.03.07 07:35

Во чест на меѓународниот ден на жената 8 Март, НУ библиотека “Григор Прличев“, денеска  организира литературнио пладне со Мирјанка Р Селчанец, писател од Прилеп За творештвото н...

ОМУ „Методи Патче“ . Концерт по повод 8-ми март

07.03.07 01:29

Празникот Осми март беше повод своето музичко знаење да го покажат учениците од Основното музичко училиште „Методи Патче“ Пред своите професори и родители, во салата на училиште...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер