Охрид - Page 148 of 150 - OhridNews
Промоција на книгата „Денационализацијата на Арм`ните“

03.03.07 16:58

Во присуство на гости и новинари, вчера во спомен куќата „Григор Прличев“ беше промовирана книгата „Денационализацијата на Арм`ните“ од Д-р Нико Попникола, писател од Битола Про...

Јапонско дуо ќе гостува на Антички театар

27.02.07 16:13

Сигурно повеќето од вас го гледале оскаровецот на Софиа Копола „Изгубени во преводот“ Дејствието на филмот е во Јапонија, Токио каде двајца американци кои се на снимање реклама ...

Свети Великомаченик Теодор Тирон -Тодорова сабота

24.02.07 09:33

Светиот Великомаченик Теодор Тирон живеел во понтискиот град Амасија за време на римскиот цар Максимилијан За време на владењето на овој цар извршена е најжестока хајка против х...

Младата пијанистка Кристина Базгалоска освои 1-во место

23.02.07 15:12

На интернационалниот музички натпревар одржан во Белград, Србија, пијанистката Кристина Базгалоска (9) ученичка при музичкото училиште „Методи Патче“ освои прво место во конкуре...

Свети свештеномаченик Харалампиј ( Чуминден ), утре е Тодорова сабота

23.02.07 00:50

Празникот Свети свештеномаченик Харалампиј народот го вика Чуминден Поврзан е со болестите и се смета за чувар од нив, а се врзува со чумата зошто таа се смета за најопасна боле...

Промовиран најновиот роман на Благоја Силјаноски “Стуткани сништа“

22.02.07 08:13

Во НУ библиотека “Григор Прличев“ денеска на пладне беше промовирана најновата книга, шестиот по ред роман на Благоја Силјаноски, насловен како “Стуткани сништа“ Авторот со оваа...

Културно наследство. Пештерска црква „Св. Стефан“

19.02.07 01:55

Просто неверојатно е колку нашиот град и неговата околина има културно наследство, кое за жал во мал процент е во реална туристичка понуда Авторитетите на централно и локално ни...

Чист Понеделник

19.02.07 00:59

Понеделникот по Прочка се вика Чист Понеделник и тогаш започнуваат долгите Велигденски пости На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и ис...

Промовиран романот “Големата измама“ од П. Наковски

16.02.07 03:05

Во НУ библиотека “Григор Прличев“, денеска беше промовирана книгата “Големата измама“ од Петре Наковски Промотори на романот беа  писателите Трајан Петровски и Бранко Цветковски...

Свети маченик Трифун

14.02.07 01:27

Православните христијани денеска го слават празникот посветен на Светиот маченик Трифун Светиот маченик  Трифун е роден во Кампсада во Тригија Во детството чувал гуски, но уште ...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер