Култура - Page 178 of 187 - OhridNews
Во Св. Софија настап на Сиприен Кацарис

27.07.07 08:56

Љубителите на класичната музика вечерва ќе имаат можност да проследат настапот на  Сиприен Кацарис-пијанист и композитор Концертот на францускиот уметник од кипарско потекло, Ка...

Унгарскиот квартет „Келер“ гостува на Охридско лето

24.07.07 02:26

Во катедралната црква Св Софија вечерва од 21 ч ќе настапи квартетот „Келер“ од Унгарија На програмата ќе бидат дела од Барток, Лигети и Шуберт Квартетот ,,Келер” е основан на К...

Кеико Тамура ја заменува Татјана Герингас на пијано на вечерашниот концерт во Св. Софија

23.07.07 01:17

Во рамките на фестивалот Охридско лето вечерва во катедралната црква Света Софија ќе настапат Давид Герингас, челист и диригент-Литванија  и Кеико Тамура -пијано, Јапонија Иако ...

„Кротка“ во Света Софија

22.07.07 00:59

Воп рамките на оф програмата на фестивалот Охридско лето вечерва во предворјето на Света Софија, театарот Со-Битие од Русија ќе ја изведе претставата „Кротка“ од Достоевски Режи...

Свети великомаченик Прокопиј

21.07.07 01:44

Светиот великомаченик Прокопиј живеел во време на царот Диоклецијан, а тоа е време на најжестоки прогони на христијаните Пред да стане христијанин Прокопиј се викал Ненание Татк...

„Риголето“ вечерва на Антички театар

21.07.07 01:37

Македонската опера и балет вечерва од 21 часот на Античкиот театар (21ч) ќе ја изведе операта „Риголето“ од Џузепе Верди Диригент е  Вања Николоски – Ѓумар, режија  Нина Н...

Барбара Хендрикс очекува добар концерт на „Антички“

19.07.07 16:16

„Омилена музика ми е таа која содржи  емоции Иако јас сум оперски образована пејачка џезот е музика која ме исполнува и сакам да ја изведувам“, вели Брабара Хендрикс, водечкиот ...

Свети бесребреници Кузман и Дамјан (Св. Врачи)

14.07.07 09:39

Светите бесребреници Кузман и Дамјан во народот познати како Свети Врачи наречени се бесребренеци или безмитни затоа што бесплатно ги лекувале сиромашните болни, а среброто е по...

Собор на дванаесет апостоли (Павловден)

13.07.07 09:05

Апостолот Павле не бил меѓу познатите 12 Христови апостоли Во почетокот бил противник на христовата вера и прогонувач на христијаните за подоцна да стане најсилен пропагатор на ...

Свети апостоли Петар и Павле (Петровден)

12.07.07 09:20

По примањето на Светиот Дух  на Духовден по воскреснувањето на Исус апостолите серастуриле по светот за да ја проповедаат светата Христова вера На тој план најмногу се истакнале...

Dr Batkoski pod artikli