Култура - Page 179 of 185 - OhridNews
Реномирани уметници од Балканот ќе ги сликаат убавините на Охрид !

24.06.07 11:51

Петнаесетина реномирани уметници од Балканот учествуваат на првата ликовна колонија „Балкан спирит“, што викендов почна во Охрид Уметниците по две  недели ќе ги претстават  свои...

Денеска е Свети апостоли Вартоломеј и Варнава (Вртолум)

24.06.07 07:48

Во животот на нашиот човек посебно значајно место има празникот Вартоломеј, кај народот познат како Вртолум Во народот се смета дека овој ден е поврзан со вртењето на сонцето Им...

Фолклорна ревија на пензионерите од југозападниот регион

22.06.07 08:47

Охрид денеска по петти пат е домаќин на  Фолклорната ревија на песни, ора и музика и на 24-те културни средби од југозападниот регион на Македонија На ревијата што ќе се одржи в...

Изложба на фотографски записи во Центарот за култура

22.06.07 03:05

Во центарот за култура „Григор Прличев“ синоќа беше отворена изложба на фотографски записи од Никола Павлески Љубителите на уметноста ќе можат да ги видат делата на Павлески до ...

Во Центарот за култура изложба на фотографии од Никола Павлески

21.06.07 00:28

Иложба на фотографии од Никола Павлески денеска ќе биде отворена во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид На изложбата ќе бидат претставени фотографски записи на Павлеск...

Денес во Охрид книжевно пладне, изложби….

15.06.07 10:11

Во НУ библиотека „Григор Прличев“ денеска  се одржа книжевно пладне со писателот Санде Стојчевски За литературниот опус на писталет  зборуваа Славе Ѓорго Димоски и Бранко Цветко...

Настап на Идаки Шин и Кеико Кома во Охрид: Македонија земја на Рајот !

15.06.07 09:16

„Оваа прекрасна земја никогаш нема да исчезне пред моите очи……тука е Рајот“ Вака познатата јапонска пооетеса, принцезата Кеико Кома ја опеа Македонија, на музичко-по...

Денеска е Свети Еразмо Охридски !

15.06.07 08:29

Овој светец од Бога даруван со чудотворна моќ е роден во Антиохија и живеел за време на царевите Диоклецијан и Максимилијан Како архиереј патувал и го проповедал Евангелието па ...

Музичко поетски спектакл на Антички !

14.06.07 09:43

Врвните јапонски уметници Кеико Кома и Идаки Шин, вечерва ќе настапат на Античкиот театар во Охрид Тие ќе изведат музичко поетски перформанс инспирирани од Охрид и Македонија „О...

Кеико Кома и Идаки Шин утревечер на Антички во Охрид !

13.06.07 09:55

Светски познатите уметници од Јапонија, Кеико Кома и Идаки Шин, утревечер ќе настапат на  Античкиот тетар во Охрид Кома и Шин пред охридската публика ќе изведат музичко поетски ...

Dr Batkoski pod artikli