Култура - Page 181 of 188 - OhridNews
Машкиот камерен хор од Птуј настапи во Св. Софија

05.07.07 10:27

Љубителите на духовната музика синоќа  во  катедралната црква Св Софија имаа можност да го проследат настапот на  машкиот камерен хор од Птуј, Р Словенија, збратимен град со Охр...

Свечено отворање на Балканскиот фестивал на народни песни и игри !

05.07.07 09:51

Со традиционалното фолклорно дефиле низ улиците на Охрид во 19:30 часот ќе започне 46-от Балкански фестивал на народни песни и игри Годинава на фестивалот учество ќе земат 12 ан...

Балкански фестивал на народни песни и игри по 46 пат

04.07.07 00:31

На 5-ти јули (четврток)  во Охрид започнува 46-от Балкански фестивал на народни песни и игри На фестивалот кој трае до 10 јули,  годинава учество ќе земат 12 ансамбли од 8 земји...

Министерството за култура финансиски ќе го помага „Охридско лето“

03.07.07 16:13

Неколку денови пред почетокот на два традиционални фестивали што се одржуваат во нашиот град, Балканскиот фестивал на народни песни и игри и фестивалот Охридско Лето, министерот...

Подигнат споменик на Трајче Дојчиноски

03.07.07 09:21

Изминатиов викенд во организација на ОО на Сојузот на борци од Охрид и Дебарца на плоштадот во Белчишта беше поставено уште едно спомен обележје- биста на Трајче Дојчиноски боре...

Ќе биде ли откриена големата охридска тајна ?!

25.06.07 10:36

„Тешко е некој да ти довери тајна Неа треба цел век да ја носиш со себе како товар и на крајот да не знаеш што да сториш Да ја закопаш два метри под земја или да да ја оставиш з...

Реномирани уметници од Балканот ќе ги сликаат убавините на Охрид !

24.06.07 11:51

Петнаесетина реномирани уметници од Балканот учествуваат на првата ликовна колонија „Балкан спирит“, што викендов почна во Охрид Уметниците по две  недели ќе ги претстават  свои...

Денеска е Свети апостоли Вартоломеј и Варнава (Вртолум)

24.06.07 07:48

Во животот на нашиот човек посебно значајно место има празникот Вартоломеј, кај народот познат како Вртолум Во народот се смета дека овој ден е поврзан со вртењето на сонцето Им...

Фолклорна ревија на пензионерите од југозападниот регион

22.06.07 08:47

Охрид денеска по петти пат е домаќин на  Фолклорната ревија на песни, ора и музика и на 24-те културни средби од југозападниот регион на Македонија На ревијата што ќе се одржи в...

Изложба на фотографски записи во Центарот за култура

22.06.07 03:05

Во центарот за култура „Григор Прличев“ синоќа беше отворена изложба на фотографски записи од Никола Павлески Љубителите на уметноста ќе можат да ги видат делата на Павлески до ...

Dr Batkoski pod artikli