Култура - Page 180 of 186 - OhridNews
Настап на Идаки Шин и Кеико Кома во Охрид: Македонија земја на Рајот !

15.06.07 09:16

„Оваа прекрасна земја никогаш нема да исчезне пред моите очи……тука е Рајот“ Вака познатата јапонска пооетеса, принцезата Кеико Кома ја опеа Македонија, на музичко-по...

Денеска е Свети Еразмо Охридски !

15.06.07 08:29

Овој светец од Бога даруван со чудотворна моќ е роден во Антиохија и живеел за време на царевите Диоклецијан и Максимилијан Како архиереј патувал и го проповедал Евангелието па ...

Музичко поетски спектакл на Антички !

14.06.07 09:43

Врвните јапонски уметници Кеико Кома и Идаки Шин, вечерва ќе настапат на Античкиот театар во Охрид Тие ќе изведат музичко поетски перформанс инспирирани од Охрид и Македонија „О...

Кеико Кома и Идаки Шин утревечер на Антички во Охрид !

13.06.07 09:55

Светски познатите уметници од Јапонија, Кеико Кома и Идаки Шин, утревечер ќе настапат на  Античкиот тетар во Охрид Кома и Шин пред охридската публика ќе изведат музичко поетски ...

Охридските средношколци со концерт ќе одбележат крајот на школската година

11.06.07 08:23

Крајот на учебната година охридските средношколци ќе го одбележат со рок концерт на 12-ти јуни, во дворот на Гимназијата Свети Климент Охридски Забавата со свирки во живо, ја ор...

Концерт на „Harmful“ во Охрид !

09.06.07 10:11

Во организација на “Gabba gabba“ Охрид денеска , на летната тераса Долни Сарај, концерт ќе одржи германско – американскиот бенд “Harmful” За големината на овој бенд ...

Охридскиот хор „Св. Климент Охридски“ отпатува на фестивал во Бугарија

06.06.07 09:26

Машкиот хор Св Климент Охридски ќе земе учество на меѓународниот фестивал на православна музика што од денеска до 13  јуни ќе се одржи во Поморје Бугарија На 4-то издание на фес...

Денеска е Свети Константин и Елена

03.06.07 12:09

Свети Константин и Елена светата црква ги прогласила за светци и рамноапостолни Константин е роден во Ниш на 27 февруари 274 година и е син на висок римски старешина По смртта н...

Св. Софија: Годишен концерт на ОМУ „Методи Патче“

30.05.07 16:29

Единствениот амбиент и врвната акустика на катедралната црква Света Софија, му дадоа на традиционалниот годишен концерт од ОМУ „Методи Патче“ нова димензија Публиката која синоќ...

Гитаристка од Охрид доби признание во Бугарија

29.05.07 14:12

Малата Георгина Балкоска, иако има само 12 години уште од најмала возраст се „дружи“ со омилениот инструмент – гитарата Ученичката во петто одделение во „Григор Приличев“ неколк...

Dr Batkoski pod artikli