Култура - Page 194 of 194 - OhridNews
Вевчани „держава“

13.01.07 16:19

Отворениот вевчански театар и оваа година на оригинален и сатиричен  начин го прикажа нашето секојдневие Маскираните групи од долна и горна маала го започнаа карневалското дефил...

Охрид и Струга во конкуренција за културeн центар во 2007

09.01.07 09:54

Охрид и Струга и официјално ја истакнаа својата кандидатура за културни центри во 2007 Во конкуренција уште се и Прилеп, Кичево, Дебар, Радовиш, Кочани и Кавадарци, а советот за...

ОМУ „Методи Патче“ – Новогодишен концерт

27.12.06 09:04

Учениците од музичкото училиште „Методи Патче“, синоќа во Центарот за култура го одржаа традиционалниот Новогодишен концерт Се претставија 21 солист со дела од Шуберт, Чајковски...

Промовиран современиот роман “Качунковци“

22.12.06 16:57

Во НУ Библиотека “Григор Прличев“ денеска беше промовиран современиот роман “Качунковци“ од Крсте Костоски Качнковци е втор роман на Костоски во кој се зборува за распадот на Ју...

Животот не е танц

21.12.06 10:51

Во Центарот за култура го посетивме Никола Коле Петкуќески, раководител на Школата за модерни танци Ентузијаст, човекот кој прв на професионална основа го „донесе“ танцот во Охр...

Јавни часови во „Методи Патче“

19.12.06 01:04

Традиционално пред Нова Година во музичкото училиште „Методи Патче“ – Охрид, се одржуваат јавни часови на кои композиции изведуваат учениците од повеќе одделенија Од понеделник ...

Отворена изложба на уметнички дела на зависници од дрога

15.12.06 16:45

Уметнички дела изработени од зависници на дрога во Дневниот центар за корисници на дроги и членови на нивните  семејства од денеска се изложени во Центарот за култура “Григор Пр...

Изложба Охридските ангели на Драган Спасески-Охридски во Скопје

09.12.06 14:09

Во клубот Филозоф во Скопје АЗ БУ КИ, на 8-ми декември беше отворена изложба на дела “Охридските ангели“ од уметникот Драган Спасески-Охридски Проектот од оваа поставка опфаќа е...

Охридскиот цивилизациски код не заслужува кич култура

07.12.06 13:24

Владимир Четкар во интервју за OhridnewsOhridnews: Каде се движи твојата музичка кариера по соработката со легендарниот европско-американски бенд Jestofunk познат по албумите во...

Денеска промоција на три книги

07.12.06 09:40

Во рамките на чествувањата на 8 Демекври-св Климент Охридски патронот и заштитник на Охрид деска во нашиот град ѓе бидат промовирани три книги Во 17 часот во Центарот за култура...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер