Празници - Page 2 of 131 - OhridNews
Митровденска задушница – спомен за починатите

06.11.21 08:34

Православните христијани денеска ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, ког...

Свети Иларион Мегленски

03.11.21 09:36

Свети Иларион Мегленски, еден од македонските светци, борец против разните ереси во Македонија и посебно во мегленската област е роден во Цариград Неговите родители биле од видн...

Денеска е Св. Прохор Пчински

01.11.21 09:32

Свети Прохор живееше во единаесеттиот век Се подвизуваше се до својата смрт под една карпа во близина на реката Пчиња Заедно со свети Гаврил Лесновски и свети Јоаким Осоговски в...

Свети апостол и евангелист Лука

31.10.21 08:18

Светиот евангелист и апостол Лука е роден во Антиохија Тој е еден од четворицата евангелисти Според едни тој им припаѓал на 12-те Христови апостоли, а според други не бил во ред...

Св. Преподобна Параскева – Св. Петка

27.10.21 00:05

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот посветен на Света преподобна Параскева (Св Петка) Светата православна црква празнува три личности со исто име Параскев...

Света Злата Мегленска

26.10.21 00:40

Светата маченица Злата Мегленска станала симбол на отпорот против османлискиот поробувач и пример за одбрана на христијанската вера Била една од трите ќерки на еден селанец од С...

Денеска е Св. апостол Јаков Алфеев

22.10.21 09:17

Јаков е од дванаесетте апостоли, најнепосредните сведоци на Христовите зборови и дела, смртта и воскресението Mу беше брат на апостолот и евангелистот Матеј По слегувањето на Св...

Денеска е Св. апостол Тома

19.10.21 08:32

Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител Во личноста на невер...

Денеска е Покров на Пресвета Богородица

14.10.21 08:38

Oтсeкoгаш Црквата ја прoславувала Прeсвeта Бoгoрoдица какo пoкрoвитeлка и заштитничка на христијанскиoт рoд, кoја сo свoитe таинствeни мoлитви гo милoстиви Бoга кoн нас грeшници...

Денес се празнува Св. Јован Богослов

09.10.21 09:07

Најмладиот од дванаесетте Христови апостоли и еден од четворицата евангелисти, Јован, е наречен апостол на љубовта Роден е во Витсаида на брегот на Галилејското Езеро и е помлад...

Dr Batkoski pod artikli