Празници - Page 4 of 123 - OhridNews
Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста)

04.12.20 07:00

Бидејќи Марија (Богородица) била измолена со солзи и ветена да му служи на Бога нејзините родители кога наполнила една година сакале да ја одведат во храмот Но се плашеле дека м...

Почнува божикниот пост

28.11.20 09:05

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божикен пост Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, д...

Свети апостол Филип

27.11.20 07:00

Бил еден од дванаесетте Господови апостоли Заради верата бил распнат со главата надолу, но тогаш се случил земјотрес во кој настрадале егзекуторите и многу народ Светиот апостол...

Св. Јован Златоуст

26.11.20 07:00

На денешен ден нашиот народ го празнува празникот Св Јован Златоуст Свети Јован Златоуст роден е во Антиохија во 374 година Во раните денови од детството ги изгубил родителите, ...

Свети Великомаченик Мино Чудотворец

24.11.20 09:48

Роден во Мисир, египетскиот војник Мино живеел за време на царот Диоклецијан кога бил вршен прогон над христијаните Бил офицер во царската војска но ја напуштил службата и замин...

Собор на Свети Архангел Михаил

21.11.20 07:01

Се верува дека пред да го создаде материјалниот свет (земјата, небото, ѕвездите, човекот), Господ го создал духовниот свет-ангелите Тие се Господови гласници (ангел значи весник...

Денеска е Преподобен Јоаникиј Велики

17.11.20 08:55

Црквата ретко дава некому назив Велик А кога свеста на соборната личност, те на Црквата, ќе го даде некому овој назив, значи дека се работи за извонреден светител Една таква изв...

Свети бесребреници Козма и Дамјан

14.11.20 07:00

Светите бесребреници Кузман и Дамјан (Козма и Дамјан) во народот познати како Свети Врачи наречени се бесребреници или безмитни затоа што бесплатно ги лекувале сиромашните болни...

Свети маченик Нестор

09.11.20 09:23

Светата православна црква денес го празнува споменот на светиот маченик Нестор, кој со благослов на Свети Димитрија, го убил гладијаторот Лео Со празнувањето на овој празник во ...

Свети Великомаченик Димитрија – Митровден

08.11.20 09:30

Светиот великомаченик Димитрија живеел во третиот век по Христа Се родил во Солун и бил син на градоначалникот на овој град Легендата вели дека солунскиот војвода долго време не...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер