Охрид - Page 4014 of 4073 - OhridNews
Фото вест: Детски фолклорен фестивал „Св. Кирил и Методи“

24.05.07 14:24

Деновиве во Охрид и други градови низ Македонија се одржува десеттиот меѓународен детски фолклорен фестивал „Св Кирил и Методи“ Традиционално, веќе цела декада, гости и учесници...

Започнаа чествувањата по повод денот на сесловенските просветители

24.05.07 10:45

Со полагање свежо цвеќе пред споменикот на Светите Кирил и Методиј, во Охрид утрово започнаа свеченостите по повод 24 Мај, денот на сесловенските просветители Во рамките на одбе...

Принцезата Катерина: Немојте да го “мегдоналдизирате“ убавиот Охрид!

24.05.07 10:41

Охрид не треба да дозволи да ја загуби автентичноста, им порачале благородничките од “London Seans“ на своите домаќини на заминувањето од Охрид каде престојуваа неколку дена Тие...

“ФТОН – Охрид, најуспешен на Универзитетот во Битола!

23.05.07 14:21

На Плаошник  им беа врачени дипломите на околу 130 студенти кои високото образование го завршија на Факултетот за туризам и организациони науки-ФТОН во 2006 година “Мора да биде...

Во сабота 26. мај – хуманитарна трка во Охрид

23.05.07 13:32

„Ја организираме оваа манифестација со цел да помогнеме на оние на кои им е потребна помош, а кај учесниците да поттикнеме чувство на хуманост, спортски дух и солидарност“ изјав...

Во вилата “Билјана“: Црвенковски се сретна со принцезата Катерина

23.05.07 10:43

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, утрово во вилата Билјана во Охрид оствари средба со НКВ принцезата од Србија Катерина, која беше придружувана од повеќе...

Охрид достојно ќе го одбележи денот на сесловенските просветители!

23.05.07 10:31

24 Мај-денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, во Охрид ќе биде одбележан со повеќе културни манифестации Свеченостите  ќе  започнуваат со полагање цвеќе н...

Русите доаѓаат!

23.05.07 09:29

Околу 500 руски туристи ќе ја посетат охридската ривиера ова лето Од македонско – руското друштво за пријателство најавуваат дека се` поголем е интересот на руските тајкун...

Внимавајте на пожари!

23.05.07 09:22

Со зголемувањето на температурите се зголемува и опасноста од предизвикување пожари на отворен простор Поради тоа , Дирекцијата за заштита и спасување деновиве упати апел до гра...

Средба на Цвенковски со уставните судии во Охрид

22.05.07 15:10

Уставниот суд како врвна иснтитуција по ранг заслужува многу подобри услови за работа, беше речено на средбата помеѓу претседателот Бранко Црвенковски и членовите на Уставниот с...

Dr Batkoski pod artikli