Охрид - Page 4012 of 4093 - OhridNews
Дел од охридските плажи сеуште не добиле вода и струја а државата ги затвора !!!

16.07.07 15:27

Поради неисполнување на обврските од договорот за краткорочен закуп, Министерството за транспорт и врски неодамна затвори три плажи во комплексите Горица, Бетон и Силекс Министе...

Во Охрид формиран Совет за развој на југозападниот регион!

16.07.07 14:19

На конститутивната седница што на иницијатива на општина Охрид се одржа во саботата во Охрид, формиран е Советот за развој кој што го сочинуваат градоначалниците од општините од...

Средба Црвенковски – СОКОМ во вила „Билјана“

16.07.07 08:38

На средбата меѓу претседателот Бранко Црвенковски и претставници на Сојузот на  композиторите на Македонија-СОКОМ, што се одржа вчера во вилата Билјана во Охрид, било констатира...

Битолчанец исчезна во водите на Охридското Езеро !

15.07.07 13:40

Припадници на специјалната полициска единица „Тигри“  трагаат по Димче Богданоски (45) од Битола, кој во саботата исчезна во водите на Охридското Езеро Димче Богданоски околу 14...

40 годишнина од возобновувањето на автокефалноста на МПЦ !

15.07.07 10:14

Со свечена академија што се одржа во катедралната црква Света Софија во Охрид, Македонската православна црква-МПЦ, синоќа го одбележа јубилејот 40 години од возобновувањето на а...

Фуере покровител на Илинденската едриличарска регата !

13.07.07 17:08

Евроамбасадорот  Ерван Фуере  ќе биде покровител на Илинденската  едриличарската регата што од 31 јули до 2 август ќе се одржи на Охридското Езеро  Амбасадорот Фуере кој денеска...

Охридскиот Совет ја поддржа поделбата на „Проаква“ !

13.07.07 16:43

Советот на општина Охрид денеска едногласно донесе одлука за поделба на МЈП „Проаква“ Иако советниците речиси три часа потрошија во размена на аргументи за и против, на крај тие...

Затворени три плажи во Охрид

13.07.07 16:32

Инспекциските служби денеска затворија три плажи на охридската ривиера, изјави во Охрид министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски „Најголем дел од плажите ги задоволуваат...

Охрид ќе соработува со италијанскиот регион Пуља !

13.07.07 12:43

Општината Охрид и регионот Пуља, Италија, ќе воспостават соработка во економијата, туризмот и заштитата на животната средина Ова беше договорено на средбата помеѓу претставници ...

40-годишнина од возобновувањето на Охридската архиепископија !

13.07.07 10:28

По повод Јубилејот 40 години од возобновувањето на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква на 14 јули (сабота) 2007 година,  со почеток во 19 ч во ...

Dr Batkoski pod artikli