Свет - Page 322 of 328 - OhridNews
Германија. Провокативна анти – HIV кампања.

01.04.07 01:42

Германскиот тенисер Михаел Штих, освојувач на Вимблдон, порано се бореше на тениските терени, а сега се бори против ХИВ Имено, бившиот тенисер покренал провокативна кампања и ги...

Плагијат на “Зајди Зајди“ во филм за Спартанците

30.03.07 01:44

Дел од музиката на филмот „300“, на режисерот Зак Снидер, кој е моментно хит во светските киносали, е комплетен плагијат на македонската народна песна „Зајди, зајди“, тврди маке...

Поради глобалното затоплување исчезнуваат климатските зони!

29.03.07 07:55

До 2100 година постоечките климатски зони ќе исчезнат и ќе бидат заменети со нови, покажало истражувањето спроведено од Националната академија на науките на САД, посветено на гл...

Ослободени грабнатите деца на Филипини!

28.03.07 09:05

Децата, кои беа киднапирани како заложници во филипинската престолнина Манила, попладнево се ослободени, откако киднаперот – Амандо Дукат, директор на нивната детска градинка, с...

Американец ја испекол девојката на скара

27.03.07 00:09

Во бизарно злосторство што ја шокира Америка, Thimothy Wayne Shepherd ја убил својата бивша девојка, ја искасапил и потоа ја испекол на скара на балконот од својот дом, пренесув...

Кинез живеел со тумор 17 години

26.03.07 00:21

Хуанг Лиџанг, 58 годишен Кинез, конечно се одлучил за операција на тумор кој му бил дијагностициран пред 17 години Несреќниот човек уште во 1990 открил чуден израсток на вратот,...

Лидерите на ЕУ ја потпишаа Берлинската декларација

25.03.07 12:01

Лидерите на земјите членки на Европската унија денеска ја потпишаа  Берлинската декларација, со која се предвидува фундаментално обновување на институциите на ЕУ во 2009 година ...

Катанец: Исклучувањето на Седлоски не беше пресудно за поразот

25.03.07 11:03

На пресот по натпреварот македонскиот селектор Катанец со кратко резиме Им честитам на Хрватите за победата Мислам дека добро се намачија, а гледачите имаа можност да проследат ...

Во Охрид одбележан Светскиот ден на водата

22.03.07 08:29

Обединетите нации предупредуваат на најголемата до сега забележана криза при снабдување со вода, со мрачна прогноза на можноста дека кон средината на овој век дури седум милијар...

И УНЕСКО и Мерко го осудија вандализмот врз бистите на поетите

21.03.07 08:51

Генералниот директор на Организацијата на Обединетите нации за наука, образование и култура (УНЕСКО), Коичиро Мацура во пораката што ќе ја испрати денеска  по повод Светскиот де...

Dr Batkoski pod artikli