Охрид - Page 2 of 142 - OhridNews
Митаноски по повод последната распределба на средства во културата: Тешко е да се биде пророк во сопственото село, особено ако е тоа без кучиња!?

18.02.20 11:02

Ниту ќе го бараме СУДИЈАТА – Антикорупциска комисија, ниту ќе се фатиме за калкулаторот да мериме и споредуваме – кој колку добил, или не добил – по национален клуч ...

Претставата „Каде е пиштолот?“ на репертоар на Охридскиот народен театар

18.02.20 10:02

На репертоарот на Народниот театар Охрид, во петок, 21 февруари, повторно ќе биде хит претставата „Каде е пиштолот“ од унгарски автор Габор Ѓоргеј, во режија на Дејана Николовск...

Премиерот и владините министри во посета на стопански субјекти и установи во регионот, попладне седница во Охрид

10.02.20 10:58

Владата денеска во Охрид ќе одржи редовна седница, петта од серијата седници што се одржуваат во 10 региони во земјата Централна точка на дневниот ред на оваа седница е информац...

„Охрид/Поглед од другата страна“

17.01.20 20:18

На 19 јануари со почеток во 12 часот во Завод и Музеј ─ галерија „Куќа на Робевци“ во Охрид ќе биде отворена изложбата „Охрид/Поглед од другата страна“ Изложбата „Охрид/Поглед о...

Предавање и изложба за фотографот на обичните луѓе

17.12.19 10:47

По повод 65 години од раѓањето на Атанас Талевски, во вторник, 17 декември 2019 година, во културно-информативниот центар „Култура 365“ во Охрид ќе биде отворена изложба на фото...

„Уметноста на оваа дата“ – нов културен настан во „Шила“

16.12.19 07:57

Членовите на литературниот клуб „Григор Прличев“ од Охрид, во вторник, 17 декември, во кафе и бар „Шила“ организираат културен настан „Уметноста на оваа дата“ Настанот ќе обедин...

Изложба на охридскиот ликовен уметник Сашо Блажес во Скопје

06.12.19 07:00

Вечерва во 20 часот во просториите на Културно информативниот центар -Скопје, ќе биде отворена изложбата „Обоена колекција на радост“ на ликовниот уметник од Охрид Сашо Блажес Н...

Стоечки аплаузи за моќната изведба на Народен театар Охрид на премиерата „Хотел ни на небо, ни на земја“

01.12.19 07:00

Бура од емоции и неколкуминутни стоечки аплаузи предизвика претставата „Хотел ни на небо ни на земја“ на Народен театар Охрид, во режија на  извонредниот Љупчо Ѓоргиевски, што п...

Претставата „Стаклена менажерија“ повторно на репертоарот на Народен театар Охрид

11.11.19 13:58

Народниот театар Охрид, во петок, 15 ноември, ќе ја изведе претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на Софија Ристевска Петрушева Во претставата играат: Н...

Претставата „Метод“ на репертоарот на Народен театар Охрид

21.10.19 10:35

Најпоставуваниот современ шпански текст во регионот “Метод” (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран,  во четврток, 24 октомври, повторно на репертоарот на Народен Теа...

Dr Batkoski pod artikli