Охрид - Page 3 of 150 - OhridNews
Вечерва премиера на новата претстава на Народен театар Охрид „Крик за љубовта“

16.06.21 14:36

Во големата сала на Центарот за култура “Григор Прличев”, вечерва, со почеток во 20 часот, Народниот Театар Охрид, премиерно ќе ја изведе претставата „Крик за љубов“ од Жозиен Б...

„Охридско лето“ се враќа во стандардниот формат со 34 концерти, 6 театарски претстави и балетски спектакл на отворањето

04.06.21 18:49

Националната опера и Балет свечено ќе го отвори 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид со проектот „Големиот Чајковски“ Ќе бидат из...

Претставата „Сопружници“ на сцената на Центар за култура по повод 10 години Народен театар Охрид

26.05.21 20:09

Со изведба на претставата „Сопружници“, на 3 јуни, на сцената на Центарот за култура „Григор Прличев“, Народниот театар Охрид ќе одбележи 10 години од формирањето Во претставата...

Видео: Охрид во чест на Конески и великаните на светската поезија

21.03.21 18:26

По повод 21ви март, Светскиот ден на поезијата, екипата на поткастот „Имам нешто да ти кажам“ поддржан од OhridNews, направи креативна соработка со охридскиот џез клуб – J...

Реприза на претставата “Сирано” и кино проекција викендов во Центарот за култура

18.03.21 17:50

Најновата претстава на Охридскиот народен театар “Сирано”, работена по текст на Душан Ковачевиќ, во режија Ѓорѓи Ризески, повторно ќе биде изведена во Центарот за култура „Григо...

На барање на публиката двојна изведба на новата претстава на Народен театар Охрид „Сопружници“

22.02.21 10:48

Поради зголемениот интерес за новата премиера на Народен Театар Охрид, претставата “Сопружници” од Вуди Ален во режија на Драгана Таневска, на задоволство на публиката повторно ...

Сеќавања: 15 години од смртта на охридскиот писател Зоран Ковачески

21.01.21 16:49

Во рамки на Програмата за одбележување на настани од областа на културата и годишниот календар, Општина Охрид денеска му оддава почит на големиот охридски и македонски писател З...

Онлајн претстава на Драмското студио Цвет 75 за деца и млади по повод празниците

07.01.21 13:25

Драмското студио Цвет 75 за деца и млади, на YouTube ја објави претсатавата „Изгубени во паркот“ Претсавата е припремена преку платфотмата „Zoom“ по повод Нова година и Божиќ Во...

Лилјана Пандева – добитник на престижната награда „Григор Прличев“ за 2020 година

04.01.21 12:30

Поетесата Лилјана Пандева е добитник на престижната награда „Григор Прличев“ за наградената поема за 2020 година „Капетаните“ под шифра „Мисија“ Лилјана Пандева е родена во 1964...

Ракописот „Капетаните“ под шифра „Мисија“ најдобар на конкурсот за доделување на наградата „Григор Прличев“

24.12.20 13:17

Жири комисијата за доделување на наградата „Григор Прличев“ што НУ Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид ја доделува за најдобра поема во ракопис во 2020 година, во состав: М...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер