Охрид - Page 5 of 143 - OhridNews
Француска вечер и поетски перформанс на „Охридско лето“

10.08.19 15:02

Во рамките на традиционалната Француска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе настапат кларинетистот Жо Кристоф и пијанистот Ванесан Мусат Концертот на француските умет...

Автори на ПНВ публикации ќе бидат претставени во Охрид

10.08.19 09:55

Автори на ПНВ Публикации летово ќе бидат претставени во Охрид, во рамки на манифестациите „Летни уметнички ноќи на улица Самоилова – ЛУНУС“ и 31-та ПОЕТСКА НОЌ ВО ВЕЛЕСТОВО Прет...

Изложба на Наташа Попоска Карче: Нурнете длабоко во себе без страв и дозволете да излезе убавото што е во нас

05.08.19 11:30

Во прекрасниот и уникатен амбиент на предворјето на катедралната црква Св Софија, синоќа, во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, беше отворена само...

„Бранови и мисли“ – изложба на слики од д-р Наташа Попоска Карче

04.08.19 12:53

Во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, вечерва ќе биде отворена самостојна изложба на слики под наслов „Бранови и мисли“ од Наташа Попоска Карче Д-...

Изложба на Марина Коцарева Ранисављев во музејот „Резонанца: Без вложувања во уметноста и културата нема опстанок

03.08.19 17:07

Во Музејот Резонанца на познатиот уметник Драган Спасески Охридски, синоќа беше отворена изложба на дела од ликовниот уметник од Белград, Марина Коцарева Ранисављев „Непрекината...

Летен културен бран го заплиска Пештани

03.08.19 15:45

Во туристичка населба Пештани, синоќа, се одржа првото изданиеа на манифестацијата “Културно лето – Пештани 2019“, која понуди разновидни содржини во кои уживаше многуброј...

Со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе се одбележи 59-от роденден на „Охридско лето“

03.08.19 14:18

Фестивалот „Охридско лето“ утре ќе одбележи 59 години од своето постоење Директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ, на денешната прес-конференција посветена токму на роденденск...

Ликовни изложби во Робевци и Уранија

02.08.19 07:00

Вечерва, 2 август, во 20:00 ч во музеј „Куќата на Робевци” во Охрид ќе се отвори изложбата ”Форми во црно” на Мице Јанкуловски Изложбата ќе ја отвори д-р Мелани Зеферино, Италиј...

Културно воздигнување „Спроти Илинден“

01.08.19 09:12

Вечерва, 1 август, со почеток во 2030 часот ќе се одржи пригодна вечер „Спроти Илинден“ во „Култура 365“, во рамките на културното лето насловено како ЛУНУС Димитар Пандев ќе од...

Инва Мула: „Охридско лето “ е фестивал што се грижи за уметниците и доловувањето на уметноста

30.07.19 14:39

Особено ми значи што сум дел од 59-тото по ред издание на фестивалот „Охридско лето“, што подразбира дека станува збор за еден сериозен фестивал којшто навистина се грижи за уме...

Dr Batkoski pod artikli