Охрид - Page 4 of 147 - OhridNews
Чеку: Баховите шест свити прилагодени за гитара се мојот лајтмотив во животот и без нив не одам никаде

16.08.20 12:47

Специфичен сензибилитет, експресивност, како и волшебна интерпретација на дела за гитара донесе вчеравечер на „Охридско лето“ косовско-хрватскиот гитарист Петрит Чеку Посебен и ...

Промовирана монографијата „Фестивалска приказна“ по повод 60-годишниот јубилеј на „Охридско лето“

15.08.20 11:16

Во предворјето на црквата „Света Софија“ во Охрид вчеравечер беше промовирана монографијата „Фестивалска приказна Охридско лето 1961 – 2020“ од авторките Снежана Анастасова-Чади...

„Атараксија“ – префинета симфонија за пијано и симфониски оркестар

15.08.20 11:11

Музичката програма на „Охридско лето“ вечеравечер на сцената „Долни Сарај“ донесе премиерна изведба на делото „Атараксија“ од композиторот Љупчо Мирковски Солист на вечерта беше...

„Дисонанс“ – врвно уметничко доживување за публиката на „Охридско лето“

13.08.20 07:00

Уште едно врвно уметничко доживување приреди фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во црквата „Света Софија“ со концертот на словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс“ Извонредните...

„Охридско лето“ со концерт за четирирачно пијано приреди прекрасна вечер

12.08.20 09:12

Различни композитори и различни музички стилови на едно пијано донесоа вчеравечер рускиот пијанист Илја Максимов и неговата партнерка Јулија Коќубан од Полска на фестивалот „Охр...

Концерт на Дуо пијано 4 раце

11.08.20 09:23

Во рамки на фестивалот Охридско лето, вечерва, во црквата Св Софиј концерт ќе одржи „Дуо пијано 4 раце“ нА Јулија Коќубан од Полска и Илја Максимов од Русија На програмата се де...

Совршена изведба на Рахмањинов и Мусоргски во Св. Софија

10.08.20 10:48

Со добро одбрани композиции на Рахмањинов и Мусоргски изведени на виолончело и пијано, грчките уметници Христос Гримпас и Џорџ Емануел Лазаридис приредија вистинско уживање за љ...

Охридско лето: Концерт на пиано на Кемал Гекиќ во Св. Софија

10.08.20 09:11

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“, вечерва, во црквата Св Софија, ќе настапи американскиот пианист  со хрватско потекло Кемал Гекиќ На програмата се дела од  Бетовен, Шопен...

Театарската претстава „Чудеска терапија“ вечерва на Охридско лето

09.08.20 13:51

Во рамките на драмската програма, вечерва на Охридско лето е театарската претстава „Чудеска терапија“ од Даниел Глатауер во изведба на актерите на Драмски театар, Скопје Режисер...

Променет термин: Концертот на грчките уметници на „Охридско лето“ почнува од 17 часот!

09.08.20 10:36

Концерт на грчките уметници Христос Гримпас-виолончело и Џорџ Емануел Лазаридис-пијано, наместо во 21 часот, ќе се одржи во 17 часот во црквата Света Софија Причина за промената...

Dr Batkoski pod artikli