Свет - Page 17 of 345 - OhridNews
Видео: Емотивен концерт на надеж на светски познатиот оперски пеач Андреа Бочели во миланската катедрала Дуомо

13.04.20 01:04

Италијанскиот оперски пеач Андреа Бочели, по повод Велигден одржа соло концерт во познатата катедрала Дуомо во Милано, посветена на Мајката Божја Концертот насловен како „Music ...

Во САД прогласена состојба на катастрофа, досега над 20.600 починати

12.04.20 16:36

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи состојба на катастрофа во државата Вајоминг поради пандемијата на новиот коронавирус и сега сите 50 држави во САД се во тој стату...

Папата Франциско на мисата по повод Велигден се обрати преку видео

12.04.20 15:05

Вековната традиција, папата Франциско за Велигден да се обрати пред над 10000 верници, годинава поради коронавирусот, мисата по повод големиот празник Велигден се одржа преку ви...

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина 100.000

11.04.20 07:00

Во светот заклучно со 10 април, од коронавирусо Ковид 19 заразени се над 169 милиони луѓе, оздравеле 376106, додека бројот на починати според порталот „Ворлдметер“ кој ја следи ...

Анализа: Што светот може да научи од Италија за вирусот Ковид-19?

11.04.20 07:00

Светот во кој ќе живееме после кризата барем на краток рок – многу повеќе ќе наликува на оној во кој живееле нашите баби и дедовци во педесеттите и шеесеттите години од ми...

Видео: Јапонски научници откриваат како се пренесува вирусот и колку време може да остане присутен во воздухот

09.04.20 07:00

Јапонски научници користејќи современи методи и супер сензитивни камери откриваат како се пренесува вирусот Ковид 19 и колку време тој може да остане во воздухот Затворените про...

Коронавирусот во светот: Оптимистички вести од Кина, здравствената состојба на британскиот премиер непроменета

07.04.20 09:35

Кина соопшти дека прв пат од 19 февруари нема нови смртни случаи предизвикани од Ковид 19, а градот Вухан, изворот на пандемијата се подготвува за укинување на карантинот Во пок...

5G технологија: Зошто да не се грижите и што да направите ако сè уште се плашите од неа

05.04.20 14:36

Teoријата дека 5G технологијата има некаква поврзаност со ширењето на COVID-19, е на ниво на хипотезата дека Земјата е рамна Доколку сакате да обвините некоја технологија за шир...

Почина легендарниот музичар Били Витерс

04.04.20 12:57

Во 82 година во животот, во својот дом во Лос Анџелес, САД, почина познатиот соул музичар Били Витерс Веста ја објави семејството на пејачот Били Винтерс зад себе остави бројни ...

Пандемијата на Ковид 19 галопира во СAД, смртоносниот вирус зема се повеќе жртви

04.04.20 00:51

Бројот на заразени од коронавирусот во САД се брои во стотици илјади Во земјата само изминатите 24 часа починале над 1000 луѓе Најтешка состојбата е во Њујорк Градот побара помо...

МИА Банер