Свет - Page 16 of 344 - OhridNews
40 години од смртта на Јосип Броз Тито

04.05.20 07:00

Денеска се навршуваат 40 години години од смртта на Јосип Броз Тито, некогашен претедател на поранешна СФР Југославија Броз кој уживаше голем углед во светот и земјата, го предв...

Прекуграничната соработка ги штити водните ресурси во Дримскиот басен

25.04.20 12:11

Министрите и високите преставници на петте земји ја одобрија Стратешката Акциона Програма за басенот на реката Дрим во Југоисточна Европа Високите преставници на петте држави од...

Голем виртуелен концерт на светските музички ѕвезди за борба против коронавирусот

18.04.20 16:19

Под мотото „Еден свет: Заедно дома“, американската пејачка Лејди Гага со организацијата „Глобал ситизен“ која собра 35 милиони долари за борба против коронавирусот, вечерва, орг...

Нови научни сознанија: Сончевата светлина го уништуваат брзо Ковид 19

18.04.20 10:33

Сончевата светлина го уништуваат брзо коронавирусот Ковид 19, покажале новите научни истражувања, но експертите предупредуваат дека пандемијата може да го преживее летото, прене...

Бројот на заболени од Ковид 19 надмина 2 милиони, Трамп го прекина финансирањето на СЗО

15.04.20 09:55

Во екот на пандемијата од вирусот Ковид 19, од кој според евиденцијата на „Ворлдметар“ во светот до сега заболеле над 2 милиони луѓе, САД, кои се најпогодени од здравствената кр...

Видео: Емотивен концерт на надеж на светски познатиот оперски пеач Андреа Бочели во миланската катедрала Дуомо

13.04.20 01:04

Италијанскиот оперски пеач Андреа Бочели, по повод Велигден одржа соло концерт во познатата катедрала Дуомо во Милано, посветена на Мајката Божја Концертот насловен како „Music ...

Во САД прогласена состојба на катастрофа, досега над 20.600 починати

12.04.20 16:36

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи состојба на катастрофа во државата Вајоминг поради пандемијата на новиот коронавирус и сега сите 50 држави во САД се во тој стату...

Папата Франциско на мисата по повод Велигден се обрати преку видео

12.04.20 15:05

Вековната традиција, папата Франциско за Велигден да се обрати пред над 10000 верници, годинава поради коронавирусот, мисата по повод големиот празник Велигден се одржа преку ви...

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина 100.000

11.04.20 07:00

Во светот заклучно со 10 април, од коронавирусо Ковид 19 заразени се над 169 милиони луѓе, оздравеле 376106, додека бројот на починати според порталот „Ворлдметер“ кој ја следи ...

Анализа: Што светот може да научи од Италија за вирусот Ковид-19?

11.04.20 07:00

Светот во кој ќе живееме после кризата барем на краток рок – многу повеќе ќе наликува на оној во кој живееле нашите баби и дедовци во педесеттите и шеесеттите години од ми...

Dr Batkoski pod artikli