Свет - Page 371 of 371 - OhridNews
Цигара што сама се гасне!

17.12.06 13:47

Министрите во ЕУ предлагаат нов закон кој ќе ги принуди производителите на цигари да произведуваат самогаслива цигара, во обид да се спречат илјадниците пожари годишно во ЕУ как...

Највисокиот човек на светот спасил два делфина!

16.12.06 00:15

Бао Ксисхун, монголски овчар и официјално највисок жив човек на светот (2м36цм), бил повикан од кинеските власти напомош бидејќи сите претходни обиди за спасување на двата делфи...

Не биле само Македонците и Албанците…

14.12.06 18:14

Белгиска ТВ шега ги запали страстите Белгиската јавна телевизија вчера објавила вест дека Фламанците (еден од конститутивните народи во Белгија кои зборуваат холандски, заедно с...

Нов Џек Мевосек во Англија

12.12.06 23:52

Британската полиција е во голема потрага по можниот сериски убиец кој напаѓа и убива проститутки слично како и легендарниот Jack the Ripper (Џек Мевосек) пред повеќе од 120 годи...

Состанок на комитетот за заштита на Охридското Езеро

11.12.06 10:31

Мешовитиот Македонско – албанскиот Комитет за заштита на сливот на Охридското езеро денеска ќе одржи состанок во Поградец, Албанија На состанокот на кој ќе учествуваат  ма...

Врачени Нобеловите награди за 2006

10.12.06 12:10

Шведскиот крал Карл Шеснаесетти Густав вчера  во Стокхолм на овогодинешните лауерати им ги врачи Нобеловите награди за медицина, физика, хемија, економија и литератураСедумминат...

Полска ја обвини СССР за геноцид

07.12.06 09:28

Полскиот Парламент усвои резолуција со која Сојузот на Советските Социјалистички Републики (СССР) е обвинет за геноцид во Украина, во периодот од 1932 и 1933 година Полските ист...

Непозната е судбината на 2.150 исчезнати лица од Косово

07.12.06 09:27

Судбината на 2150 Албанци, Срби и припадници на другите етнички заедници до денеска сеуште е непозната соопшти УНМИК Според истиот извор, по судирите на Косово во 1999 година ев...

Црна Гора формираше Митрополитски совет

07.12.06 09:26

Црногорската православна црква (ЦПЦ) формираше Митрополитски совет Ова тело има за цел „да ги поддржи митрополитите и црквата при влезот во узурпираниот црковен имот и преземање...

Птичјиот грип и понатаму е закана

07.12.06 09:21

Вирусот Х5Н1 на птичјиот грип и натаму е голема закана за луѓето и животните, соопштија претставниците од Обединетите Нации(ОН) на состанокот во Мали, Африка Регионите на кои им...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер