Македонија - Page 4 of 41 - OhridNews
Второ издание на зимски Струшки вечери на поезијата

23.02.17 13:49

Од 25 февруари до 1 март ќе се одржи второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата Свеченото отворање ќе биде во Младинскиот културен центар во С...

Изложба на дела од креативни пациенти од болницата во Демир Хисар

17.10.16 09:27

По повод Светскиот ден за заштита на менталното здравје во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, денеска ќе  биде отворена изложба на творби од креативни пацие...

Изложба по повод Светскиот ден на менталното здравје

14.10.16 21:42

По повод Светскиот ден за заштита на менталното здравје ЈЗУ Психијатриска болница – Демир Хисар во соработка со Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга од 1...

Раде Шербеџија и оскаровецот Џон Сил на црвениот тепих на „Браќа Манаки“ во Битола

10.09.16 10:41

Со македонската премиера на филмот „Ослободување на Скопје“ во режија на Раде Шербеџија и на Данило Шербеџија, вечерва во Битолоа ќе биде отворено 37-то издение на Интернационал...

СВП и Тиквеш заеднички ќе ја раскажуваат винската приказна за Македонија

28.08.16 11:58

Учесниците на 55 јубилејно издание на Струшките вечери на поезијата денеска (28 август) ќе имаат несекеојдневна можност да творат со вината на Тиквеш Имено винарската визба Тикв...

Садење дрво и читање поезија во чест на лауреатот на 55 Струшки вечери на поезијата Маргарет Атвуд

27.08.16 07:00

Во Паркот на поезијата во Струга, денеска, ќе биде засадено дрво и ќе се чита поезија во чест на добитникот на „Златниот венец“ на 55 јубилејни Струшки вечери на поезијата, кана...

Денска ќе биде соопштен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“

26.08.16 10:04

Фестивалот Струшки вечери на поезијата денеска на специјална прес конференција ќе го соопшти добитникот на највисокото национално признание за поезија, наградата „Браќа Миладино...

Почнува 55-то издание на Струшки вечери на поезијата

24.08.16 07:00

На прес-конференција што ќе се одржи денеска во хотелот „Дрим“, ќе биде претставен годинешниот добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата, канадската ...

Годинешните Струшки вечери на поезијата со нови содржини

23.08.16 07:00

Триесет и двајца поети од 30 земји ќе учествуваат на 55-то издание на една од најреномираните култруни манифестации кај нас Струшки вечери на поезијата (СВП), коишто ќе се одржа...

Отворен фестивалот на народна култура „Пображење“ во Вевчани

18.08.16 23:27

На големата сцена во спортското игралиште во Вевчани, синоќа, по шести пат се отвори фестивалот за народна култура „Пображење“ Вевчани Фестивалот за отворен го прогласи Ивона Та...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер