Македонија - Page 3 of 40 - OhridNews
Групно скокање во Дрим

24.07.17 09:36

Со групно скокање во реката Црн Дрим на 25-ти јули во 11 часот, ќе биде означен почетокот на фестивалот „Ynё Bizim Nostru Наш Amaro Naš Festival”, кој ќе го отворат мбасадорот н...

Oтворена ликовната колонија „Вевчански видувања“

25.06.17 12:40

Со огномет и кнцерт на познатата хрватска пејачка Тереза Кесовија, вчера вечер во ресторанот „Виа игнација“ беше отворена осмата меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања...

Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“

24.06.17 09:02

Триесеттина познати уметници од земјава и светот ќе земат учество на осмата ликовна колонија „Вевчански видувања“, што ја организира угостителскиот бренд „Виа Игнација“ Ликовнат...

70 години фолклор во Вевчани

07.05.17 07:00

Културно уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани, денеска, 7-ми мај, со концерт во Домот на културата во Вевчани ќе одбележи 70 години организиран фолклор во Вевчани Поради гол...

Чарлс Симиќ поет од САД е добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2017 година

21.03.17 19:21

На Свечената седница во Македонската академија на науките и уметностите во Скопје беше соопштено дека Чарлс Симиќ поет од САД е добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на...

Второ издание на зимски Струшки вечери на поезијата

23.02.17 13:49

Од 25 февруари до 1 март ќе се одржи второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата Свеченото отворање ќе биде во Младинскиот културен центар во С...

Изложба на дела од креативни пациенти од болницата во Демир Хисар

17.10.16 09:27

По повод Светскиот ден за заштита на менталното здравје во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, денеска ќе  биде отворена изложба на творби од креативни пацие...

Изложба по повод Светскиот ден на менталното здравје

14.10.16 21:42

По повод Светскиот ден за заштита на менталното здравје ЈЗУ Психијатриска болница – Демир Хисар во соработка со Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга од 1...

Раде Шербеџија и оскаровецот Џон Сил на црвениот тепих на „Браќа Манаки“ во Битола

10.09.16 10:41

Со македонската премиера на филмот „Ослободување на Скопје“ во режија на Раде Шербеџија и на Данило Шербеџија, вечерва во Битолоа ќе биде отворено 37-то издение на Интернационал...

СВП и Тиквеш заеднички ќе ја раскажуваат винската приказна за Македонија

28.08.16 11:58

Учесниците на 55 јубилејно издание на Струшките вечери на поезијата денеска (28 август) ќе имаат несекеојдневна можност да творат со вината на Тиквеш Имено винарската визба Тикв...

Dr Batkoski pod artikli