Македонија - Page 2 of 41 - OhridNews
Почнуваат Струшките вечери на поезијата

21.08.19 08:32

Во Струга, денеска, по 58- ми пат ќе биде отворен поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ Годинава на манифестацијата ќе учествуваат 32 странски и 30 домашни поети, а п...

Почина актерката Мушереф Прекиќ Лозана – Мишка

30.03.19 00:10

На 85 години на 29 март почина актерката Мушереф Прекиќ Лозана – Мишка, доајенката на македонскиот театар Таа во театарот на народностите во Скопје работеше во текот на целиот с...

Речиси половина од контролираните возила во јавниот превоз технички биле неисправни

14.02.19 20:01

Од вкупно 141 возило од јавниот превоз кои МВР во 2018 година ги упатило на вонреден технички преглед 66 биле технички неисправни Повеќе од половина од нив имале проблеми со соп...

Целовечерен концерт на КУД „Дримкол“ по повод 70 години организиран фолклор во Вевчани

25.11.18 10:28

Културно уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани, денеска, 25 ноември, во Скопје во МКЦ во 19 часот ќе одржи целовечерн концерт под мотото „70 години организиран фолклор во Вев...

2Cellos ја воодушевија македонската публика

20.10.18 12:45

Вчерашниот настап на светски познатото дуо „2Cellos“ во рамки на нивната турнеја „Score“ во преполната „Вип Арена Борис Трајковски“, кој беше во организација на „Авалон Продукци...

Завршија 57-те Струшки вечери на поезијата

26.08.18 22:35

Вечерва со традиционалната манифестација „Мостови“ и врачувањето на наградите завршија 57-те Струшки вечери на поезијата Наградата Златен венец, на годинашниот лауреат Адам Зага...

Почнуваат 57 Струшки вечери на поезијата, годинава посветени на пишувањето во егзил

22.08.18 20:48

“Ќе се онесвестев кога ја видов листата на добитници на наградата Има легендарни поети, меѓу кои и неколку Нобеловци“ – вели лауреатот на Струшките вечери на поезијата Адам Зага...

Отворен фестивалот на народна култура „Пображење“ Вевчани

18.08.18 13:48

Синоќа на големата сцена во спортското игралиште во Вевчани по осми пат се отвори фестивалот за народна култура „Пображење“  – Вевчани Фестивалот за отворен го прогласи пр...

Во Вевчани почнува фестивалот „Пображење 2018“

16.08.18 09:32

Од 16 до 19 август Вевчани e домаќин на 8 по ред фестивал на народна култура „Пображење“, што се одржува во организација на Културно Уметничкото Друштво „Дримкол“ од Вевчани Цел...

Да се биде голем во една мала средина

28.07.18 15:46

Синоќа, во преполнетата Летна бавча на НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“, беа промовирани собраните дела на Димитрие Дурацовски, во издание на Темплум Во овие летни квече...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер