Македонија - Page 5 of 40 - OhridNews
Ќе се финансираат проекти во рамки на Програмата за партиципација на УНЕСКО за 2016 – 2017 година

26.05.16 09:05

Националната комисија  за УНЕСКО при Министерството за култура на Република Македонија известува дека е упатен повик до државите членки да поднесат предлог проекти во рамките на...

Инфоден и работилница за програмата „Креативна Европа“

24.05.16 19:45

Министерството за култура на Република Македонија во соработка со Канцеларијата на „Креативна Европа – Култура“ на Кралството Белгија, утре на 25-ти мај 2016 година со поч...

Литературен омаж за Незлобински и промоција на збирката раскази „Николај (фикција.вода.вистина)“

18.05.16 09:00

Во спомен домот на Браќа Миладиновци во Струга денеска со почеток во 19 часот ќе се одржи литературен омаж на Никола и Софија Незлобински и промоција на збирката раскази „Никола...

Ристо Лазаров на поетски фестивал во Романија

15.05.16 07:00

На лична покана македонскиот поет Ристо Лазаров учествува на меѓународниот поетски фестивал што до денеска се одржува во романскиот град Крајова, во чест на романскиот поетски в...

Уметнички дела од ликовната колонија „Вевчански видувања“ претставени во Њујорк

09.04.16 10:30

Вчеравечер во просториите на MC Gallery во Њујорк, САД, свечено беше отворена изложбата на слики од Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“ Генерален покровител на и...

Објавен конкурсот за „Град на културата во 2016 година“

12.11.15 07:55

Со цел да се создадат услови за рамномерен културен развој и да се обезбедат услови за достапност на граѓаните до културните вредности и нивно масовно користење, како и за да се...

„Последниот Македонец-патот до истребување“ викендов пред стружани

06.11.15 08:35

„Последниот Македонец – патот до истребување“, режисерското дело на охриѓанецот Илија Пиперковски, на 7-ми и 8-ми ноември ќе биде прикажан во струшкиот Центар за култура „Браќа ...

Откупени 45 уметнички дела и 18 скулптури на вториот конкурс на Министерството за култура

06.10.15 19:00

Четириесет и пет дела од 42 автори се избрани на вториот конкурс на Министерството за култура за откуп на визуелни уметнички дела и 18 скулптури на 15 автори се избрани на конку...

Започна 54-то издание на Струшките вечери на поезијата

27.08.15 08:45

Со традиционалното читање на Константиновата „Т’га за југ“, поетско послание на познатиот сириско-либански поет со светска слава Адонис, кој се обрати во име на сите поети учесн...

Петто, јубилејно издание на фестивалот „Пображење“ во Вевчани

17.08.15 07:00

Со дефиле низ вевчанските улици, вечерва, ќe започне фестивалот на народна култура „Пображење“- Вевчани Оваа година ќе настапат 15 групи или вкупно над 400 уметници од земјава и...

Dr Batkoski pod artikli