OhridNews TV - Page 14 of 18 - OhridNews
Една поинаква „Кармина Бурана“ на отварањето на 55-то „Охридско лето“

13.07.15 15:29

Со кантата „Кармина Бурана“, во изведба на светски познатата продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ од Шпанија заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балет...

Рефлекс и пол: Погледнете што му се случи на Дејвид Бекам

10.07.15 13:06

Славниот англиски фудбалер Дејвид Бекам не ги пропушта мечевите на Вимблдон Тој во четвртокот го следеше полуфиналниот меч во двојки  Мареј – Пирс (Британија – Австр...

Наезда од пеперутки во Охридско

09.07.15 12:07

Роеви инсекти околу светилките деновиве во ноќните часови можат да се забележат на градскиот кеј, Бејбунар, во крајезерските делови во Далјан и Воска, Велгошти… До надлежн...

Видео: Убавините на Охрид прикажани во репортажа на француската „ТВ2“

28.06.15 13:20

Културните и природните убавини на Охрид беа прикажани во рамки на репортажата за Македонија, која беше емитувана деновиве на утринската програма „Телематин“ на француската теле...

Убавините на езерото низ објективот на охриѓанецот Љупчо- Лепи

21.06.15 13:00

Охридското езеро и неговата природна убавина од секогаш биле инспирација за бројните вљубеници во природата Нашиот сограѓанин, Љупчо Стојкоски- Лепи, познат екологист, по повод ...

Како изгледа животот во Пештани пред почетокот на туристичката сезона

17.06.15 13:44

Младата Натали Башоска од Пештани, која студира филмска режија во Њујорк, САД, деновиве објави нов видео запис Овој пат записот е од нејзиното родно Пештани и околината пред поч...

Објавен документарецот за познатиот дански музичар со македонско потекло Бјонко снимен во Охрид

11.06.15 07:00

На You tube деновиве е објавен видео спотот и краткиот документарен филм на познатиот дански музичар со македонско потекло Бјонко, кој оваа пролет се снимаше на повеќе локации в...

Жаре и Климе: Охрид да дојте!

06.06.15 09:34

Охрид ќе биде домаќин на Втората меѓународна конференција за климатски промени, што ја организира Милиеуконтакт Македонија, во рамките на проектот на УСАИД за Општински стратеги...

Видео: По десетти пат матурски танц во Охрид

22.05.15 16:00

Mатуранти од четирите средни училишта во Охрид, ОСУ „ Св Климент Охридски“, СОСУ „ Св Кирил и Методиј“, ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“ и ОУТУ „Ванчо Питошески“ денеска по десетти пат ...

Животната приказна на њујоршки бездомник инспирација за новиот документарен филм на охриѓанката Натали Башоска

18.05.15 13:33

Охриѓанката Натали Башоска која живее во Њујорк, каде што студира филмска режија, деновиве реализираше нов краток документарен филм, овојпат како дел од студиските обврски Инспи...

Dr Batkoski pod artikli