Свет - Page 7 of 332 - OhridNews
Свет: Бројот на новозаразени во Италија опаѓа, расте во Франција, Шпанија, САД

26.03.20 11:17

Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 50 смртни случаи од коронавирус Бројот на новозаразени изнесува 4 994  Досега вкупниот број на потврдени случаи на зараза со к...

Коронавирус во светот: Шпанија се повеќе наликува на Италија, речиси две милијарди луѓе во изолација

25.03.20 00:25

Бројот на новозарaзени и починати од коронавирусот Ковид 19 во Шпанија драматично се зголемува од ден на ден, а земјата се повеќе наликува на тоа што се случува во Италија Само ...

Коронавирус во светот: Британија пред карантин, хорор во Шпанија, втор ден опаѓа бројот на жртви во Италија

24.03.20 00:51

Повеќе од 360000 луѓе во светот се заразени од коронавирусот Ковид 19, а над 16000 починале, објави Светската здравствена организација И натаму најголемо жариште е Европа Строги...

САД трети во светот според бројот на заболени од коронавирус

23.03.20 11:10

Вкупниот број пациенти со коронавирус во САД достигна 35070 Според бројот на заболени, после Кина и Италија, САД е на третото место Последните податоци покажуваат дека до денеск...

Коронавирус во светот: Ангела Меркел во карантин, бројот на мртви во Италија и натаму расте, ескалира состојбата во Шпанија

23.03.20 01:04

Германската канцеларка Ангела Меркел е во карантин, откако се сретнала со лекар за кој се испоставило дека е заразен од корона вирус, објави RT Нејзиниот портпарол изјавил дека ...

Прв смртен случај на лекар во Франција

22.03.20 15:30

Министерот за здравство Оливие Веран соопшти дека е регистриран првиот смртен на случај на болнички лекар заразен со вирусот, јави дописникот на МИА Според него, ова е прв ваков...

Силен земјотрес го погоди Загреб

22.03.20 10:14

Два силни зејотреси утрово во 623 часот ги “разбудија” жителите на главниот град на Хрварска, Загреб Првиот бил со јачина од 53 степени по Рихтер, а вториот од 5 сте...

Нов црн ден во Италија, 793 починати и илјадници новозаразени

21.03.20 20:43

Италија и денеска урива црни рекорди Според податоците на тамошните власти, изминатите 24 часа во земјата која е најголемо жариште на коронавирус во светот во овој момент, почин...

Почина легендата на кантри музиката Кени Роџерс

21.03.20 10:46

Во 81 година од животот во неговиот дом во САД почина легендарниот кантри музичар Кени Роџерс Тој починал опкружен од семејството, стои во соопштението по повод смртта на еден о...

Нашинец заглавен во Калифорнија наместо помош од Амбасадата добил совет да седи кај што е, а има само туристичка виза

21.03.20 07:00

Како ескалира пандемијата предизвикана од коронавирусот Covid 19, така се зголемуваат проблемите на македонските државјани затекнати во разни држави низ светот Нашинец, кој зара...

Dr Batkoski pod artikli