Свет - Page 7 of 337 - OhridNews
Уште еден светски гигант заминува од Фејсбук, Кока Кола ги повлече рекламите од социјалната мрежа

28.06.20 22:35

Глобалниот бренд Кока Кола ги стопира сите реклами на социјалната мрежа Фејсбук на најмалку 30 дена Нема место за расизам во светот, нема место за расизмот на социјалните мрежи ...

Убедлива победа на партијата на Вучиќ на изборите во Србија

21.06.20 23:43

Српската напредна партија на претседателот Александар Вучиќ, однесе убедлива победа на парламентарните, покраински и локални избори, што денеска се одржаа во Србија Со излезност...

Почина актерот Иан Холмс, Билбо Бегинс од „Господар на прстените“

19.06.20 15:13

Актерот Иан Холмс, познат по улогата на Билбо Бегинс од „Господар на прстените“ почина на 89 годишна возраст Веста за смртта ја потврди неговиот агент за „The Guardian“ Тој изја...

За Заев Преспанскиот договор е синоним за успех на дипломатијата, за Ципрас победа над национализмот

17.06.20 21:48

Во меѓународната политика Преспа станува синоним за успехот на дипломатијата и дијалогот, а за нас дома тоа е Договорот кој го потврди македонскиот идентитет Ова го истакна лиде...

Научници од Флорида тврдат дека коронавирусот мутирал?

13.06.20 17:17

Тим научници од Флорида, САД, изнесе тврдење дека успеал да докажe дека коронавирусот Ковид 19 мутирал и станал уште позаразен, јавува CNN Според научниците потребно е да се нап...

Словенија воведе задолжителен карантин за сите што патуваат од Македонија

08.06.20 09:46

Владата на Република Словенија донесе одлука за задолжитечен 14 дневен карантин на сите лица што патуваат од Македонија, вклучително и за словенечките државјани Во образложениет...

Ковид 19 во светот: Речиси 7 милиони заболени и над 400 илјади починати

06.06.20 23:12

Пандемијата предизвикана од коронавирусот Ковид 19 се уште не ја губи силата Бројот на заболени и натаму расте и се доближува до 7 милиони, околу 3,4 милиони оздравеле, а над 40...

СЗО ја промени стратегијата, сега препорачува носење маски на отворено

06.06.20 14:37

Светската здравствена организација – СЗО ги ажурираше препораките и упатствата до владите за заштита од коронавирусот Ковид 19 СЗО сега препорачува сите да носат заштитни ...

Прва забрана во светот за употреба на мобилен телефон за пешаци во сообраќајот

06.06.20 10:51

Советот на јапонскиот град градот Јамато, во близина на Токио, донесе одлука со која на пешаците во сообраќајот им се забранува користење на мобилен телефон Одлуката се темели н...

Сонцето по повеќе години испушти силен соларен пламен, што според НАСА може да биде знак на будење

03.06.20 11:17

Сонцето го произведе својот најголем соларен пламен од октомври 2017 година во текот на викендот, што може да биде индикација дека сончевиот циклус станува се поактивен Ваквите ...

Dr Batkoski pod artikli