Свет - Page 301 of 328 - OhridNews
Охридската одаја ќе биде претставена на саемот во Белград !

28.02.08 07:15

Специјално подготвениот штанд наречен Охридската одаја ќе биде главниот адут на македонските туристички работници на еден од најеминентните саеми за туризам во регионот, Белград...

Бубашваба “гостин“ во вести !

24.02.08 12:30

Туркменистанската национална телевизија е под истрага  затоа што бубашваба им се нашла во кадарот за време на вестите Додека новинарот читал вести, бубашвабата се шетала по маса...

Почина поранешниот претседател на Словенија, Јанез Дрновшек !

23.02.08 10:15

Поранешниот претседател на Словенија, Јанез Дрновшек, почина ноќеска во 58-та година од животот по долго и тешко боледување, јави словенечката новинска агенција СТАДрновшек од  ...

Дадилката на норвешкиот премиер му порачува да не го признае Косово !

22.02.08 00:46

Блиската пријателка на семејството на норвешкиот премиер и негова поранешна дадилка Смилја Катиќ, го повикала норвешкиот премиер да не ја признае независноста на Косово, пишува ...

Британија во паника: Уловена риба убиец која може да се движи и на копно

20.02.08 12:30

Паника завладеа во Велика Британија откако е уловена рибата ‘Franken-fish’ Тоа име го добила затоа што е посмртоносна и од пирана Таа е познат предатор, јаде што ќе ...

Научниците открија големи морски суштества на Антартикот

20.02.08 01:34

Научниците кои ги истражуваат водите на Антартикот вчера соопштија дека снимиле досега неоткриени големи суштества, вклучувајќи гигантски морски пајаци, големи црви и медузи со ...

Нимиц го изнесе новиот предлог за решавање на Грчко-македонскиот спор за името ! ! !

19.02.08 15:59

Специјалниот претставник на ОН , Метју Нимиц, денеска на продолжението на билатералните преговори во Атина, го изнесе најновиот предлог за решавање на Грчко-македонскиот спор за...

Потпишан договор за укинување на визите помеѓу Макединија и Албанија !

19.02.08 15:48

Министрите за надворешни работи на Македонија и Албанија, Антониот Милошоски и Љузим Баша, денеска во Тирана го потпишаа договорот за целосно укинување на визите На потпишувањет...

Зајак тежок 13 килограми кандидат за Гинис

19.02.08 02:11

Зајакот Хемфри тежок е 13 килограми и долг е повеќе од еден метар и е на добар пат да ги сруши сите рекорди за големина на зајаци Со должина од 107 сантиметри Хемфри изгледа имп...

Косово го признаа САД, Велика Британија, Франција, Турција, Албанија…

18.02.08 21:13

САД денеска службено го признаа Косово како суверена и независна држава „На народот на Косово му честитаме на овој историски настан“ се вели во изјавата на државниот секретар Ко...

Dr Batkoski pod artikli