Свет - Page 330 of 343 - OhridNews
Работнички достојно се прости од купот на УЕФА

05.10.07 01:52

Работнички Кометал достојно се прости од натпреварите во купот на УЕФА Синоќа тој загуби во реваншот за пласман во фазата по групи од Болтон со минимални 1:0 Стрелец на единстве...

Кубански лекари му го спасиле видот на човекот кој го стрелаше Че Гевара

03.10.07 09:06

Кубански лекари кои владата ги испратила во Боливија, според пишувањето на кубанскиот партиски весник „Гранма“, му го спасиле видот на Марио Теран, бившиот наредник на боливиска...

Пациентка заборавена во скенер

01.10.07 00:10

Една американка со часови била заробена во апарат за скенирање, откако техничарот ја заборавил и си отишол дома Откако конечно успеала да се извлече  некако од апаратот, сфатила...

Во Македонија од срцеви заболувања годишно умират 10 илјади луѓе

30.09.07 11:23

Со превенција од најрана возраст и едуцирање на најмладата популација за водење здрав начин на живот вклучувајќи здрава исхрана и  редовна физичка активност, може да се намали б...

Еден планинар загина, стотина исчезнати на Хималаите

30.09.07 01:09

Еден планинар загина а стотина се сметаат за исчезнати во силното невреме проследено со обилни врнежи од снег  во северниот дел на Хималаите Врската со планинарите од Русија, Ав...

Ослободен македонскиот заложник во Авганистан

29.09.07 16:00

Талибанците денеска го ослободија македонскиот државјанин, Ирфан Сулејмани, кој заедно со тројцата колеги од Меѓународниот комитет на Црвениот Крст, беше киднапирани неделава во...

Македонец киднапиран во Авганистан !

28.09.07 11:47

Службеник на Црвениот крст од Македонија е киднапиран во средата во Авганистан заедно со уште три лица Веста денеска ја потврди  македонското Министерство за надворешни работи П...

Светска промоција на новиот албум на охридскиот суперстар Четкар во Лондон !

27.09.07 01:22

Најголемата и најпознатата радио станица во светот за dance музика, „Minisтry od Sound“ во Лондон ќе  направи светска промоција на новиот албум на Владимир Четкар “WE WILL...

Електронски дневници за увид во успехот на учениците

24.09.07 00:05

Ерата на лажење на родителите за постигнатиот успех или бројот на изостаноците на училиште изгледа завршува благодарение на електронските дневници Родителите на учениците од 150...

Буш по грешка го прогласи Мендела за мртов

22.09.07 00:07

Најновио гаф на американскиот престедател Џорџ Буш кој по грешка го прогласи за мртов нобеловецот Нелсон Мендела ги збуни јужноафриканците бидејќи познатиот борец за човекови пр...

Dr Batkoski pod artikli