Свет - Page 332 of 334 - OhridNews
Банер роденден Гир Риг содржини десктоп
Намален бројот на авионски несреќи

03.01.07 09:48

Во 2006 година се случиле 27 авионски несреќи во светот во кои животот го загубиле 892 лица и од аспект на патничкиот авиосообраќај таа година се смета за една од најбезбедните ...

Дванаесет преживеани во авионска несреќа

02.01.07 12:35

Дванаесет луѓе го преживеале падот на индонезискиот патнички авион што се сруши во планинскиот дел на островот Сулавеси, Индонезија Меѓутоа, останатите 90 патници од авионот на ...

Светот ја пречека Новата 2007 година

01.01.07 14:22

 Речиси милион луѓе на њујоршкиот Тајмс сквер на полноќ го проследија спуштањето на кристалната топка со што беше означен почетокот на Новата 2007 година, но и крајот на величен...

Најстара родилка на светот

31.12.06 01:21

Една 67-годишна жена од Шпанија родила  близнаци, а според претставниците на болницата во Барселона постанала најстара мајка на светотЖената чие име не е обелоденето, останала б...

Садам Хусеин – погубен

30.12.06 11:27

Садам Хусеин е мртов Бившиот претседател на Ирак беше погубен со бесење околу 6 часот наутро по локално време Погубувањето се изврши во Министерството за правда, северен Багдад ...

Фотки на годината

26.12.06 09:28

На крајот од секоја година светските агенции и големи медиумски куќи, прават избори за највест односно најзаначаен настан, потоа личност на годината како и фотографија на година...

Почина Соул ѕвездата Џејмс Браун

25.12.06 09:39

Пеачот Џејмс Браун (James Brown), познат како „Татко на Соулот“, почина утринава на возраст од 73 години, изјави неговиот агент Тој бил примен во болницата во Атланта (САД) да б...

Според Грегоријанскиот календар денеска е Божик-раѓањето Христово

25.12.06 09:08

Со овој празник го славиме раѓањето на Синот Божји, неговото доаѓање на земјата и љубовта која го принудила да го земе човековото тело, да ги живее на земјата сите несреќи на чо...

В. Британија: судење на „новиот мевосек“

23.12.06 01:49

48-годишниот возач на вилушкар, Стивен Рајт, е обвинет за убиство на пет проститутки во Ипсвич, Англија чии тела се пронајдени за краток период на различни места во околината на...

52% од Европејците користат интернет

21.12.06 17:42

Пристапот до интернет пораснал за 4% во изминатата година, па сега околу 51% од жителите на ЕУ се поврзани на светската мрежаОфицијалното статистичко биро на Европската Унија (Е...

Dr Batkoski pod artikli