Свет - Page 334 of 336 - OhridNews
Неверојатна среќа!

22.01.07 20:51

Американецот Џошуа Хенсон (29) го пробил хотелскиот двоен прозорец на 17 кат, паѓал 90 метри и преживеал! Хенсон паднал точно на платнениот кров од тендата пред влезот на хотело...

Охриѓани ги одбележаа Водици и во Минхен

22.01.07 01:27

Охриѓани  Водици ги прославија и во Германија Водици во Минхен Македонците обичаите ги направија вчера во Минхен, а на богослужбата по повод големиот христијалнски празник прису...

Пронајдена после 19 години

19.01.07 16:49

Камбоџа Пред неколку дена е пронајдена 27-годишна девојка, која пред 19 години исчезнала уште како мало девојче на работ од џунглата Цело време успеала да преживаа сама во дивин...

Садам однесе нови жртви

16.01.07 10:22

Две деца во Азербејџан се обесиле изминатиот викенд, во два одвоени инциденти за кои се смета дека се извршени под влијание на егзекуцијата на поранешниот ирачки лидер Садам Хус...

Црвен крст, полумесечина и кристал

15.01.07 09:24

Со стапувањето на сила на Третиот протокол од Женевската конвенција движењето на Црвениот крст во иднина покрај веќе постоечките Црвен крст и Црвена полумесечина, како заштитен ...

Немале сонце, па си „направиле“!

09.01.07 00:42

Италијанското планинско село Виганела лежи помеѓу две планини кои го блокираат сончевото зрачење во текот на зимата Дури 84 дена по ред в зима, 200-те жители се во сенка Затоа о...

Македонец од охридско победи на натпревар во знаење во Австралија

04.01.07 10:04

Бобан Ѓоргоски, 13 годишен ученик од “Дарамалан“ колеџот во Канбера, е еден од победниците на престижниот натпревар во знаење по природни науки на ниво на Австралија , што се од...

Намален бројот на авионски несреќи

03.01.07 09:48

Во 2006 година се случиле 27 авионски несреќи во светот во кои животот го загубиле 892 лица и од аспект на патничкиот авиосообраќај таа година се смета за една од најбезбедните ...

Дванаесет преживеани во авионска несреќа

02.01.07 12:35

Дванаесет луѓе го преживеале падот на индонезискиот патнички авион што се сруши во планинскиот дел на островот Сулавеси, Индонезија Меѓутоа, останатите 90 патници од авионот на ...

Светот ја пречека Новата 2007 година

01.01.07 14:22

 Речиси милион луѓе на њујоршкиот Тајмс сквер на полноќ го проследија спуштањето на кристалната топка со што беше означен почетокот на Новата 2007 година, но и крајот на величен...

Dr Batkoski pod artikli