Свет - Page 2 of 4 - OhridNews
Ким Кардашиан и Кање Вест „заборавиле“ да платат сладолед

13.11.12 00:38

Ким Кардашиан и Кање Вест се почестиле со сладолед во една лондонска слаткарница, но по излегувањето „заборавиле“ да ја платат сметката Ким и Кање овие денови престојувале во Ло...

4 македонски филмови на филмскиот фестивал „Источни соседи“ во Хаг

04.11.12 00:02

Четири македонски филмови се на програмата на фестивалот „Источни соседи”  wwwehwwnl – 2012, кој започна на 1-ви ноември Холандската публика  до 9-ти овој месец има можнос...

Избор од поезијата на Ристо Лазаров претставен во Белград

28.10.12 16:20

На меѓународниот саем на книгата во Белград, претставен е избор од поезијата на македонскиот поет Ристо Лазаров насловен како „Одтанцувана историја“ Книгата, која на саемот ја п...

Изложба на Драган Спасески – Охридски во Белград

25.09.12 17:21

Мултимедијалниот проект на македонскиот уметник Драган Спасески-Охридски насловен „Погледни во себе“ утре ќе биде промовиран во реномираниот центар за убави уметности „Јован Кол...

Босански поет сонил поема на македонски јазик, што не го знаел

22.06.12 11:10

Босанскиот поет Абдула Сидран синоќа во Сараево одржа поетско-музички перформанс „Вечер со Сидран“, каде објасни како настанала песната „Мора“, (Кошмар), која авторот ја сонил н...

„Ана Каренина“ и „Лолита“ избрани за најдобри книжевни дела

18.02.12 09:30

Делата на Толстој и Набоков се избрани за најдобрите дела во 19-тиот и 20-тиот век од страна на американските современи книжевници Била извршена анкета во која учествувале 125 с...

Кукла со ликот на Кејт Мидлтон

13.03.11 00:05

Откако во продажба се појавиле садови за исхрана, поштенски марки и монети, во чест на венчавката на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон во продажба  се појавила и кукла со ликот на ...

Стефо Нанатсоу направи сензација со драмската продукција „Изгорен“

01.06.10 00:02

Минатиот петок  во Сиднејскиот театар  (Sydney Theatre Company) на сцена за последен пат беше прикажана познатата драма „Изгорен“ (Burnt) од нашиот драматург Стефо Нантсоу кој и...

Гранпри за поетот Славе Ѓорго на фестивал во Романија

16.07.09 07:20

Охридскиот поет Славе Ѓорго Димоски ја доби гранпри наградата за европска поезија на 13-от меѓународен фестивал „Поетски ноќи“, кој од 9-ти до 14 јули се одржа во романскиот гра...

Св. Валентин (Денот на вљубените)

14.02.09 00:01

Секој 14-ти февруари, низ целата земја, вљубените разменуваат цвеќиња, колачи и подароци, а сето тоа во име на Свети Валентин (St Valentine) Но кој е овој мистериозен светец и з...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер