Свет - Page 3 of 4 - OhridNews
Изложба на охридскиот фотограф Мишо Јузмески во Мелник

03.10.08 00:04

Во историското гратче Мелник во соседна Бугарија, денеска ќе биде отворена самостојна изложба на фотографии од охридскиот фотограф Мишо Јузмески Изложбата ќе биде поместена во п...

Блескав настап на Симон Трчески во Мелбурн

19.07.08 00:01

Симон Трпчески, познатиот македонски и светски пијанист во четртокот настапи во престижниот “Дом на уметноста” во Мелбурн пред 3000 посетители заедно со “Мелбу...

Св. Наум Охридски – Чудотворец

03.07.08 11:39

Се празнува споменот на Св Наум Охридски(летен Св Наум) Десеттина илјади граѓани вчера и денеска го посетија манастирот „Свети Наум Охридски“ каде што се одвива централната прос...

Големо признание за уметникот Блаже Крстаноски Блажески

29.06.08 01:21

Од Австралија пишува:Перо Дамчевски-Коцин Дека Македонците се вреден народ-нација и надвор од татковината тоа деновиве го потврди и уметникот Блаже Крстаноски Блажески, добро по...

Промовирана книгата на големиот хуманитарец Сотир Митрев

04.06.08 00:48

Книгата „Од Ресен до Мелбурн и од Мелбурн до Македонија” на Сотир Митрев, деновиве беше промовирана во клубот „Престон Македонија“ во Мелбурн Сотир Митрев е долгогодишен хуманит...

Изложба на фотографот Павлески во Корча !

12.03.08 18:26

Самостојна изложба на македонскиот фотограф Никола Павлески денеска беше отворена во албанскиот град Корча Во просториите на Културниот центар “Ванѓуш Мио” (QENDRA K...

Изложба на фотографии на охриѓанецот Атанас Талевски во Холандија

11.03.08 00:03

Познатиот охридски уметник и фотограф Атанас Талевски деновиве со изложба на свои дела се претставува пред холандската јавност Изложбата е отворена на 8-ми март, а во неа се пом...

Охридско лето ќе се вклучи во Годината на интеркултурен дијалог

10.01.08 10:14

Нашата најреномирана  културна манифестација, фестивалот Охридско лето ќе се вклучи во Годината на европски интеркултурен дијалог, што во следните 12 месеци ќе се одржува во евр...

Света миса во католичката црква во Охрид, величествен амбиент во светот за Божик !

25.12.07 03:05

Со овој празник го славиме раѓањето на Синот Божји, неговото доаѓање на земјата и љубовта која го принудила да го земе човековото тело, да ги живее на земјата сите несреќи на чо...

Промоција на книга за „Мистичните езера на Охрид и Преспа“ во Лондон ! ! !

04.12.07 00:15

Книгата „Скриена Македонија: Мистичните езера на Охрид и Преспа“ од новинарот и писател, Кристофер Делизо, ќе биде промовирана денеска во 18:00 ч во „Travel bookshop“ во позната...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер