Култура - Page 2 of 193 - OhridNews
Амбасадорот Ромео на „Охридско лето“: Само културата и музиката можат да понудат подобра иднина за сите

28.08.20 13:03

Италијанскиот флејтист Масимо Мерчели кој има изградено впечатлива интернационална уметничка кариера и неговиот колега, пијанистот Лоренцо Бавај вчеравечер имаа маестрален наста...

Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Белград вечерва на програмата на „Охридско лето“

28.08.20 11:17

Во рамки на музичкиот дел од програмата на „Охридско лето“, вечерва, ќе настапат уметниците од Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Србија На програмата се традиционални напеви, црко...

Маестро Масимо Мерчели на флејта и Лоренцо Бавај на пијано вечерва на „Охридско лето“

27.08.20 11:09

На програмата на Охридско лето вечерва е концертот на италијанското дуо Масимо Мерчели на флејта и Лоренцо Бавај на пијано Концертот е со почеток од 21 часот во црквата Света Со...

Театарска премиера и возбудливо музичко патување на Охридско лето

27.08.20 10:45

Гостиварскиот театар вчеравечер на сцената „Долни Сарај“ премиерно ја изведе театарската претстава „Полковникот птица“ на текст од Христо Бојчев, а во режија на Андреј Цветановс...

Концерт на Викена Каменица и Мерита Реџа –Тершана во Света Софија

26.08.20 11:03

Концерт на уметничките од Албанија, Викена Каменица – мецо сопран во пијано придружба на Мерита Реџа –Тершана, вечерва во рамките на фестивалската програма на „Охридско лето“ Ко...

„Охридско лето“ донесе уникатна програма на четири пијана и гудачки камерен оркестар со чешки уметници

26.08.20 09:34

Вечер што долго ќе се памети приредија синоќа врвни уметници од Република Чешка кои во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“, во предворјето на црквата „Св...

Чешка вечер на Охридско лето

25.08.20 10:54

Во рамки на музичката програма на Фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе се одржи Чешка вечер со концертот 4 пијана „Бах за Вас“ Ќе настапат уметници од Камерниот оркестар „Чешки...

Заврши 32. Поетска ноќ во Велестово

25.08.20 09:12

Со настанот „Поезија ̶ Залез“ заврши 32-то издание на Поетска ноќ во Велестово Иако во услови на пандемија и со скромен буџет, се случи уште едно величествено издание на Поетска...

„Охридско лето“ и македонските уметници со постхумен концерт му оддадоа почит на композиторот Томе Манчев

25.08.20 08:58

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа организира концерт со кој му оддаде почит на истакнатиот македонски композитор Томе Манчев Ова е првиот постхумен концерт што ќе остане запамет...

„Човек, ѕвер и доблест“ – семејна драма за кризата на моралот

24.08.20 13:28

Семејна драма, маскирана со ритуалите на семејниот живот во која постои криза на моралот, лага и лицемерство, неверство и љубов, донесоа вчеравечер на „Охридско лето“ актерите н...

Dr Batkoski pod artikli